Naukowcy z RMIT University i Bolton Clarke Research Institute w Australii opracowali narzędzie do obrazowania termicznego, które może umożliwić klinicystom identyfikację ran trudnych do wyleczenia już podczas pierwszej wizyty pacjenta.
Główny badacz, prof. Dinesh Kumar podkreśla, że najnowsze badania kliniczne, którego wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Nature Scientific Reports”, przedstawia system oparty na sztucznej inteligencji i obrazowaniu termicznym, który przewiduje w jakim czasie zagoją się żylne owrzodzenia podudzi. Ekspert dodaje, że dzięki temu wynalazkowi można nawet o cztery tygodnie wcześniej wdrożyć odpowiednie leczenie trudno gojących się ran. Dr Quoc Cuong Ngo z RMIT zwrócił uwagę, że technologia nie jest wrażliwa na zmiany temperatury otoczenia i światła, więc może być używana przez pielęgniarki w każdych warunkach, np. podczas wizyt domowych.
Szybka, obiektywna i nieinwazyjna metoda
Eksperci podkreślają, że w procesie gojenia cechy rany zmieniają się znacząco – wyższa temperatura sygnalizuje potencjalną infekcję lub stan zapalny, z kolei niższa – zmniejszony poziom tlenu w ranie, co znacznie wpływa na czas gojenia. Badania opierały się na przeanalizowaniu obrazów termicznych owrzodzeń żylnych podudzi od 56 pacjentów. Wynalazek dostarczył informacji na temat przestrzennego rozkładu ciepła w ranie i z 78-procentową dokładnością przewidział, czy żylne owrzodzenia podudzi zagoją się w przeciągu 12 tygodni bez specjalistycznego leczenia.
Obecnie w praktyce klinicznej podczas oceny stanu rany wykonuje się jej pomiary po czterech tygodniach. Wymaga to fizycznego kontaktu z raną, co zwiększa ryzyko infekcji, a w konsekwencji może wydłużyć proces gojenia. Dr Rajna Ogrin z Bolton Clarke Research Institute podkreśliła, że system oparty na obrazowaniu termicznym jest bezkontaktowy, co zmniejsza ryzyko rozwoju infekcji.
– Ta metoda zapewnia szybki, obiektywny, nieinwazyjny sposób określenia potencjału gojenia się ran przewlekłych, który może być stosowany przez pracowników ochrony zdrowia, niezależnie od otoczenia – dodała ekspertka. – Oznacza to, że specjalistyczne zabiegi, w tym zaawansowane techniki i terapie oczyszczania ran, mogą być wdrażane natychmiast w problematycznych ranach – do czterech tygodni wcześniej niż obecny złoty standard – wyjaśniła dr Ogrin.
Innowacyjna metoda badania ran przewlekłych została pomyślnie przetestowana w badaniach, a następnym krokiem jest dostosowanie technologii do użytku dla klinicystów. Zespół badaczy oceni również, czy metoda będzie w stanie przewidywać gojenie się ran cukrzycowych, np. w przebiegu zespołu stopy cukrzycowej.
Źródło: news-medical.net