Biotechnolodzy z Johns Hopkins University w Stanach Zjednoczonych wyhodowali ludzkie komórki macierzyste mięśni, które były zdolne do regeneracji i naprawy uszkodzeń tkanki mięśniowej u myszy. Eksperci mają nadzieję, że ich badania przyczynią się do opracowania skutecznych metod leczenia następstw urazów i wyniszczających mięśnie chorób.
Naukowcy wyhodowali w laboratorium ludzkie komórki skóry, a następnie zaprogramowali je do postaci indukowanych pluripotencjalnych komórek macierzystych (IPS). IPS mogą być przekształcane w dojrzałe komórki organizmu, jednak zaprogramowanie ich, by były właściwe dla danego narządu czy tkanki, było wyzwaniem dla naukowców. W tym celu skomponowano specjalną mieszaninę substancji odżywczych i sygnalizacyjnych, która zamieniła otrzymane ze skóry komórki IPS w komórki macierzyste ludzkich mięśni.
Komórki mogą służyć do naprawy uszkodzonych mięśni i leczenia chorób mięśni
Naukowcy przeprowadzili badania na modelu zwierzęcym. Otrzymane komórki macierzyste zostały podane myszom. Analizy pokazały, że komórki przemieściły się do danej lokalizacji, w której naturalnie występują tego typu komórki macierzyste i utrzymywały się tam przez ponad 4 miesiące. Następnie badacze sprawdzili, czy komórki mogą naprawiać zniszczone mięśnie. W tym celu przeprowadzono dwa doświadczenia.
W pierwszym podejściu mięśnie myszy zostały wcześniej uszkodzone toksyczną substancją i promieniowaniem, więc w ich mięśniach nie było naturalnych komórek macierzystych. Sztucznie wyhodowane komórki, które zostały wstrzyknięte w miejsca uszkodzeń, utworzyły jednak konstrukcję typową dla naprawy mięśnia, a w końcu także włókna właściwe dla zdrowej tkanki.
W drugim doświadczeniu komórki zostały wszczepione myszom, które były genetycznie zmodyfikowane, tak by rozwijała się u nich dystrofia mięśniowa typu Duchenne’a. Tym razem komórki również przemieściły się do właściwego punktu, a po dwóch miesiącach zaobserwowano postęp w leczeniu choroby.
Skuteczniejsze terapie urazów mięśni
Prof. Gabsang Lee, autor pracy opublikowanej na łamach magazynu „Cell Stem Cell”, podkreśla, że na bazie wyhodowanych komórek mięśni można potencjalnie rozwinąć terapie różnych zaburzeń mięśni. Zespół naukowców planuje już badania nad wykorzystaniem komórek w leczeniu innych schorzeń mięśni. Eksperci mają nadzieję, że wyniki tych badań będą przydatne w opracowywaniu terapii urazów mięśni, medycynie sportowej, a także w przypadku utraty mięśni związanej z wiekiem.
Źródło: esculap.com