Naukowcy odkryli kluczowy mechanizm, który odpowiada za kolonizację bakteryjną skóry w przebiegu AZS. Może to pozwolić na opracowanie nowych opcji terapeutycznych w leczeniu tego schorzenia.
Atopowe zapalenie skóry to najczęstsza przewlekła choroba zapalna występująca u dzieci. W fazie zaostrzeń choroby u pacjentów występują bolesne zmiany o podłożu zapalnym, którym towarzyszą objawy takie jak intensywny świąd oraz nawracające infekcje. W wyniku kolonizacji skóry przez bakterie Staphylococcus aureus u chorych dochodzi do zaostrzenia stanu zapalnego i pozostałych objawów.
Mechanizm reakcji bakterii ze skórą
Zespół badaczy z Trinity College Dublin School of Genetics and Microbiology and School of Clinical Medicine zbadał, w jaki sposób bakterie Staphylococcus aureus wchodzą w reakcję ze skórą u osób chorujących na AZS. Wyniki badania wykazały, że komórki bakterii z tego szczepu przyczepiają się do cząsteczek korneodesmozyny, czyli białka ze zrogowaciałej warstwy ludzkiego naskórka.
Jak wyjaśniła prof. Joan Geoghegan z Trinity’s Department of Microbiology, jedna z autorek projektu:
– Nasze badania dostarczają nowych informacji na temat tego, w jaki sposób bakterie S. aureus przyczepiają się do korneocytów na powierzchni skóry, co stanowi kluczowy etap kolonizacji bakteryjnej. Odkrycie interakcji pomiędzy białkami bakteryjnymi a cząsteczkami korneodesmozyny, która znajduje się na korneocytach, to ważny krok naprzód w leczeniu AZS. Może to utorować drogę do opracowania ukierunkowanych metod profilaktyki kolonizacji bakteryjnej w AZS.
Kluczowy czynnik zaostrzenia choroby
Prof. Alan Irvine, specjalista w dziedzinie dermatologii, który również brał udział w pracach nad projektem, tłumaczy natomiast:
–Kolonizacja skóry przez bakterie S. aureus to kluczowy czynnik wywołujący zaostrzenia choroby. Dzięki zindentyfikowaniu mechanizmów kolonizacji umożliwiliśmy stworzenie skuteczniejszej terapii tej choroby, na przykład poprzez zastosowanie małych molekuł, które będą niszczyły połączenia między cząsteczkami bakterii a skórą.
Jak podkreślają naukowcy, ich badania mają duże znaczenie również ze względu na rosnący problem oporności antybiotykowej.
Źródło: sciencedaily.com
Przeczytaj także: Jak objawia się i jak leczyć kontaktowe zapalenie skóry?