Oparzenia termiczne – kiedy niezbędna jest hospitalizacja?
Newsy Oparzenia Slider

Oparzenia termiczne – kiedy niezbędna jest hospitalizacja?

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Okres Świąteczny to czas kiedy bardzo łatwo o oparzenia. A to z uwagi na ilość przygotowywanych potraw i zamieszanie jakie najczęściej panuje w tym czasie w kuchni. Jak poradzić sobie z oparzeniem termicznym?

Jak podkreśliła na swojej stronie internetowej dr hab. n. med. Anna Chrapusta – specjalista chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej, „zastosowanie się do tych zaleceń może przyczynić się do poprawy przebiegu leczenia oparzenia, co stawia pomoc przedlekarską na bardzo ważnym miejscu.”

Ekspertka dodała, iż stopień oparzenia, jego powierzchnia jak i głębokość w przypadku oparzenia tą samą ilością gorącego płynu, będzie zupełnie inny u dorosłego pacjenta i małego dziecka. Niezależnie jednak od wieku oparzonego, podczas leczenia szpitalnego niezbędne będzie znieczulenie ogólne.

W przypadku oparzenia olejem powstałe rany zazwyczaj kwalifikowane są jako oparzenie III stopnia. Jeżeli oparzona została duża powierzchnia ciała, niezbędne będzie wycięcie martwicy i pokrycie rany przeszczepem skóry pośredniej grubości.

Najważniejsze kroki w przypadku oparzenia:

Jak podkreśla dr hab. n. med. Anna Chrapusta, najważniejszym czynnikiem pierwszej pomocy w przypadku oparzenia jest odizolowanie od czynnika parzącego, czyli m.in. ugaszenie płomienia przy zapaleniu się ubrania i jeżeli to możliwe zdjęcie ubrania. Przy oparzeniu gorącym płynem również najpierw należy zdjąć oblane ubranie.

– Następną optymalną czynnością jest chłodzenie rany oparzeniowej np. bieżącą wodą. Ten element pomocy jest kluczowy w celu maksymalnego ograniczenia głębokości rany. Chłodzenie wodą powinno mieć miejsce przez min. 15 do 20 minut – wyjaśniła specjalistka chirurgii plastycznej, estetycznej i rekonstrukcyjnej.

Doktor zwróciła uwagę, iż oparzonej skóry nie należy chłodzić lodem, ponieważ może to spowodować kolejny uraz – odmrożenie. Wówczas dochodzi do zniszczenia tkanek.

Ponadto niezwykle istotna w przypadku ciężkich oparzeń jest ocena parametrów życiowych, takich jak krążenie, oddychanie i możliwość nawiązaniu kontaktu.

Jeżeli rana oparzeniowa wymaga hospitalizacja należy pamiętać o zabezpieczeniu rany i unikaniu wychłodzenia organizmu (szczególnie w przypadku małych dzieci).

Ważna jest również ocena bólu, ponieważ jego brak może oznaczać o uszkodzeniu receptorów czuciowych do których dochodzi w oparzeniu III stopnia bądź IIb. Aby zminimalizować dolegliwości bólowe do momentu udzielenia pomocy medycznej można nałożyć na ranę wilgotne okłady.

Źródło: annachrapusta.pl

Przeczytaj także: Czy śląska glina lecznicza ma właściwości bakteriobójcze? Trwają badania

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

One thought on “Oparzenia termiczne – kiedy niezbędna jest hospitalizacja?

  1. Ja poparzyłam rękę w święta. Sama rana wyglądała bardzo brzydko, skóra na ręce stopiona. Noga też była poparzona. Na szczęście trafiłam do Centrum Stopy w warszawie. Przyjęcie było tego samego dnia!! Cała wizyta trwała naprawdę sporo czasu, była bardzo szczegółowa. Minęło kilka dni i już widzę poprawę. Jak to dobrze że są takie przychodnie gdzie potrafią szybko pomóc człowiekowi. W oparzeniach to właśnie czas odgrywa dużą rolę. Mam nadzieję że ładnie mi się zagoją wszystkie rany. Dziękuję pracownikom za szybką pomoc!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *