Newsy Obok slidera Opatrunki

Opatrunki okluzyjne wspomagają leczenie łuszczycy

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

W leczeniu łuszczycy opatrunki okluzyjne zwiększają absorbcję nakładanych na chorą skórę maści. Wpływają na likwidację stanu zapalnego i zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie. Są także swego rodzaju barierą ochronną przed drapaniem swędzącej skóry.

Okluzję od lat stosuje się w dermatologii. Opatrunki wspomagają leczenie przewlekłych chorób skóry, takich jak atopowe zapalenie skóry, egzema czy łuszczyca. Wpływają na poprawę stanu skóry, a także na samopoczucie chorego. Dzięki temu, że dopasowują się do ciała, zabezpieczają skórę przed środowiskiem zewnętrznym. Są wodoodporne i zapobiegają przenikaniu do rany wody, powietrza i niepożądanych substancji.

Efekty okluzji w leczeniu łuszczycy

W łuszczycy opatrunki okluzyjne zazwyczaj stosuje się w postaci mokrej. W takiej formie wpływają na utrzymanie odpowiedniego nawilżenienia skóry, a także zwalczają stan zapalny. Okluzja ogranicza wydzielanie nieprzyjemnego zapachu lekarstw. Wpływa również na zmniejszenie świądu, dzięki czemu łagodzi odruch drapania. Działa jako bariera zabezpieczająca przed uszkodzeniem skóry, zwłaszcza u małych dzieci. Okluzja wpływa również na prawidłowe wchłanianie się preparatów – maści, emolientów i sterydów – a także przyspiesza ich działanie. Należy jednak pamiętać, że w przypadku silnych maści opatrunek okluzyjny może zwiększać siłę leku i wywoływać skutki uboczne.

Pierwsze efekty stosowania okluzji w łuszczycy widoczne są już po 7 dniach. Pacjenci podkreślają, że opatrunki zmniejszają uczucie świądu, redukują stan zapalny i dają przyjemne uczucie chłodzenia. Eliminują też problemy związane z zaburzeniami snu, związanymi z wybudzeniem się przez swędzącą skórę.

Opatrunki okluzyjne dostępne w różnych postaciach

Opatrunki okluzyjne dostępne są w aptekach i w sklepach medycznych w postaci odzieży medycznej – koszulek, legginsów, rękawiczek, skarpet dla dorosłych i dzieci, a także w postaci tradycyjnych bandaży. Materiału używać można wielokrotnie, należy jednak każdorazowo przed nałożeniem na skórę dokładnie go wyprać. Bandaże czy odzież idealnie dopasowują się do skóry. Ponadto wykonane są tak, że założyć je może osoba bez doświadczenia. Należy jedynie pamiętać, by plaster lub bandaż pokrywał całą powierzchnię rany czy łuszczący się obszar ciała.

Niektórzy pacjenci jako alternatywę do opatrunków okluzyjnych wykorzystują folię spożywczą. Ten łatwo dostępy produkt nie jest jednak tak wytrzymały jak opatrunki okluzyjne i jest jednorazowego użytku. Lekarze nie zalecają opatrunków okluzyjnych z wykorzystaniem folii spożywczej. Może ona powodować podrażnienia naskórka lub wywołać reakcję alergiczną.

Źródło:

Centrum Łuszczycy, luszczyce.pl, poradnikzdrowie.pl

Przeczytaj też: Najczęstsze powikłania po rekonstrukcji piersi

Forum Zakażeń

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

2 thoughts on “Opatrunki okluzyjne wspomagają leczenie łuszczycy

  1. Od wielu lat miałem problem z łuszczycą pod kolanami i poniżej łokci. Pozbyłem się przez przypadek już cztery lata mam jak na razie spokój nie muszę nosić długich rękawów mogę normalnie chodzić po plaży. Opisywałem ten problem w kilku miejscach i temat znikał no bo to nie była reklama jakiegoś tam produktu , mam nadzieję , że tutaj wpis pozostanie .
    Cztery lata temu wywróciłem się na rowerze , mocno stłukłem sobie łokieć i to w miejscu chorym to mnie dobiło. Idąc z żoną na zakupy dostaliśmy ulotkę Konopnej Farmacji z Poznania i w ulotce była maść ,uwaga – to nie jest reklama ,,Maść z olejem konopnym na łuszczycę 24% Dr. Retter” no bo taki obrzęk uznałem , że trzeba smarować. Po około dwóch tygodniach zauważyłem, nie tylko poprawę stłuczonego miejsca ale i miejsce łuszczycy zmalało. W związku z tym postanowiłem smarować tym maścią drugi łokieć i pod kolanami również po sześciu tygodniach smarowania problem u mnie zniknął. Na medycynie to ja się nie znam to nie moja działka , ale naprawdę mam spokój już cztery lata, myślę może to nie była łuszczyca jak twierdzili fachowcy, może to jakiś inny grzyb i tak sobie żyłem w przekonaniu przez dziesiątki lat ,że mam łuszczycę. Teraz już zapominam o tym a był to zwykły przypadek, może ktoś się wyśmieje z tego wpisu zdaję sobie z tego sprawę ,uważam ,że będzie śmiech pusty , ja mam spokój . Życzę wszystkim zdrowia

  2. Wszystkim łuszczącym się polecam kąpiele w soli z morza martwego (można kupić ją na wage w sklepie centrumluszczyc.pl). Zmniejsza stany chorobowe w widoczny sposób. Skóra o wiele mniej swędzi. Gdy stosuje się na nią maści reaguje dobrze na leczenie. U mnie się sprawdza, kąpię się w soli już długi czas.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *