Naukowcy z University of Colorado Boulder stworzyli platformę Facile Accelerated Specific Therapeutical (FAST), dzięki której możliwe jest opracowanie skutecznej i wysoce specyficznej terapii peptydowymi kwasami nukleinowymi w walce z różnego rodzaju bakteriami, zaledwie w tydzień.
Kierownikiem prac nad stworzeniem platformy jest docent Anushree Chatterjee, która wraz ze swoim zespołem z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Biologicznej skupiła się nad możliwością produkcji nowych antybiotyków. Przedstawione badania wykazały zauważalne zahamowanie wzrostu oraz inne pozytywne reakcje wśród bakterii opornych, takich jak m.in. bakteria E. coli.
Wśród opornych szczepów bakterii, w leczeniu których z uwagi na wzrost odporności na antybiotyki, bardzo często brakuje konwencjonalnych metod leczenia są również zakażenia m.in. MRSA czy VRE. Szczepy te obok bakterii E.coli są głównymi patogenami w ranach czy biofilmie. Dlatego potencjalnie tego rodzaju rozwiązanie można będzie wykorzystać także w leczeniu ran, ponieważ zakażenia szczepami opornymi to jedna z największych przeszkód w leczeniu ran przewlekłych.
System FAST wykorzystuje skład genetyczny bakterii
Jak podkreśliła Kristen Eller, doktorantka w Chatterjee Group, główna autorka pracy, system FAST wykorzystuje skład genetyczny bakterii do projektowania specyficznych i ukierunkowanych antybiotyków. Te natomiast są w stanie zatrzymać ich naturalne sposoby wytwarzania niezbędnych białek i wywołać ich śmierć.
Badaczka zwróciła również uwagę na fakt, iż dzięki platformie zapewniona jest unikalna strategia dostarczania tego rodzaju metod leczenia do bakterii, trudnych do namierzenia z uwagi na fakt przebywania we własnych komórkach gospodarza. To właśnie w tym celu platforma wykorzystuje naturalną zdolność bakterii do inwazji na nasze komórki oraz manipuluje nią.
– Zastosowania w prawdziwym świecie są ogromne, ponieważ stworzyliśmy platformę – a nie tylko jeden środek terapeutyczny. Jest adaptacyjna, dynamiczna i można ją zmieniać, aby atakowała dowolny gatunek bakterii, który stanowi zagrożenie, a jednocześnie jest modulowana w celu opracowania leków przeciwwirusowych w razie potrzeby – powiedziała Kristen Eller.
Platforma FAST a tworzenie nowych antybiotyków
Jak wynika z innego opublikowanego w PNAS artykułu, platforma FAST ma również zastosowanie w tworzeniu nowych antybiotyków przeciwko klinicznemu izolatowi bakterii E. coli opornych na karbapenemy (odpornego na prawie wszystkie antybiotyki).
– Technologia, której używamy do leczenia tego rodzaju problemów zdrowotnych, musi być wystarczająco inteligentna, aby nadążać za ewoluującymi organizmami, a także wystarczająco szybka, aby reagować na kryzys w czasie rzeczywistym. W ramach tej platformy istnieje wiele etapów, w których można projektować i tworzyć nowe cele dla leków, co jest naprawdę kluczowe – zaznaczyła Eller.
Chatterjee dodała, iż platformę można ostatecznie zmodyfikować pod kątem opracowania leków przeciwwirusowych w leczeniu przeziębienia, grypy, a nawet COVID-19.
– Musimy myśleć nieszablonowo, jeśli chodzi o nadążanie za patogenami, ponieważ zawsze się rozwijają i zmieniają. Jeśli uda nam się teraz ustanowić te procesy i techniki, będziemy znacznie lepiej przygotowani, gdy nastąpi pandemia lub wybuch epidemii – dodała Chatterjee.
Wyniki tych badań zostały opublikowane na łamach czasopisma Nature Communications Biology.
Źródła: sciencedaily.com, University of Colorado w Boulder
Przeczytaj także: Skuteczność srebra nanokrystalicznego