Podstawowe instrumentarium chirurgiczne

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Narzędzia chirurgiczne w zależności od zastosowania dzielą się na tnące, chwytające, przemieszczające, szyjące oraz iniekcyjne. Te specjalistyczne narzędzia stosowane przez chirurga podczas operacji wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej, a ich nazwy bardzo często pochodzą od nazwisk projektantów, wybitnych chirurgów 2 poł. XIX w.

Podstawowe instrumentarium chirurgiczne

Narzędzia tnące

Wśród narzędzi tnących wyróżnia się nóż (skalpel) z wymiennymi ostrzami, nożyczki, nóż elektryczny wykorzystujący zmienny prąd o wysokiej częstotliwości i niskim napięciu, jak również aparaty zaawansowane technologicznie, takie jak elektroniczny dwubiegunowy zgrzewacz naczyń czy nóż ultradźwiękowy.

Narzędzia chwytające

W chirurgii stosuje się również narzędzia do chwytania tkanek, które dzielą się na pincety, kleszczyki z zamkiem, kleszczyki Chaputa oraz klemy.

Dostępne są dwa rodzaje pincet: pincety anatomiczne, które zakończone są nacięciami, które zapobiegają miażdżeniu tkanek i służą do przytrzymywania delikatnych struktur oraz pincety chirurgiczne, zakończone ząbkami. Te natomiast wykorzystuje się do przytrzymywania skóry, powięzi oraz mięśni.

Kleszczyki z zamkiem wyróżnia się proste i odgięte. Wśród nich są Kleszczyki Kochera, które zakończone są ząbkiem i wykorzystywane są do przytrzymywania powięzi i mięśni; Kleszczyki Mikulicza, wykorzystywane do przytrzymywania otrzewnej i powięzi, są lekko zagięte; jak również Kleszczyki Peana, które stosuje się do chwytania i zaciskania delikatnych struktur, m.in. naczyń, te nie mają ząbków.

Do przytrzymywania żołądka i jelit wykorzystuje się Kleszczyki Chaputa.

Ponadto, wyróżnia się trzy rodzaje klem: miękkie – niemiażdżące, które wykorzystywane są do zaciskania naczyń i jelit, twarde – miażdżące, te służą do zaciskania wycinanych odcinków jelit oraz naczyniowe – które są w stanie zacisnąć pełne światło lub niektóre duże naczynia krwionośne.

Narzędzia przemieszczające

W skład instrumentarium do odciągania i rozwierania tkanek wchodzą haki chirurgiczne. Dzielą się one na skórne, podskórne, do powłok brzucha, w celu odciągania lub ochrony narządów wewnętrznych, a także automatyczne w celu rozwierania tkanek.

Narzędzia szyjące

W chirurgii do szycia tkanek wykorzystuje się imadła, których zadaniem jest trzymanie igły podczas szycia tkanek; igły chirurgiczne z ostrzem okrągłym (stosowane w zszywaniu tkanek miękkich, np. wątroby, żołądka czy mięśni) lub trójkątnym (do szycia skóry i ścięgien), jak również szwy chirurgiczne i szycie ręczne tkanek.

Narzędzia iniekcyjne

Instrumentarium iniekcyjne to narzędzia, które wykorzystuje się do wprowadzenia w tkanki, narządy lub naczynia krwionośne różnego rodzaju substancji i leków. Dzięki nim możliwe jest również oczyszczanie pola operacyjnego. Jednym z podstawowym narzędzi iniekcyjnych będą różnego rodzaju strzykawki oraz igły.

Źródło: Noszczyk W., Chirurgia Repetytorium, Wydanie II uaktualnione Warszawa 2019, s. 82-85

Przeczytaj także: Pierwsza pomoc przy oparzeniach dróg oddechowych

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”:

5 comments

    stromectol vidal Se puede observar que de las 143 pacientes que se diagnosticaron

    It s important for you to talk to your cancer care team clomid pct 2 Department of Multiple Sclerosis, The Florey Institute of Neuroscience and Mental Health, Melbourne, Australia

    doxycycline hyclate uses In contrast, toxic doses of I3C have been identified and resulted in findings such as liver inflammation, decreased glutathione levels glutathione is the most powerful antioxidant inside the cell, and severe neurological symptoms

    who makes stromectol TA Ahles, AJ Saykin Breast cancer chemotherapy related cognitive dysfunction Clin Breast Cancer 3 S84 S90, 2002 suppl 3 Crossref, Medline, Google Scholar 88

Dodaj komentarz