Amerykańscy naukowcy z Purdue University opracowali innowacyjną substancję na bazie kolagenu służącą do wypełniania ubytków tkankowych i ran. Badania dowiodły, że polimer wspomaga i przyspiesza regenerację tkanek.
Naukowcy z amerykańskiego ośrodka Purdue University we współpracy ze start-upem GeniPhys oraz dr Carlą Fisher, ekspertką w dziedzinie chirurgii piersi z Indiana University School of Medicine, opracowali polimer kolagenowy, który może być stosowany jako wypełniacz ubytków w tkankach miękkich.
Polimer składa się z oczyszczonego białka kolagenowego, które może być aplikowane na ubytki w tkankach. Ciekły kolagen dostosowuje się do kształtu ubytku i wypełnia go. Następnie cząstki kolagenu ulegają reorganizacji, tworząc włóknistą strukturę o budowie podobnej do naturalnej tkanki. Powstałe w ten sposób „rusztowanie” utrzymuje się w łożysku rany i stymuluje mechanizmy regeneracyjne organizmu. Dzięki zastosowaniu polimeru możliwe jest wygojenie rany bez tkanki bliznowatej i przykurczów.
Wyniki badań nad innowacyjną substancją opublikowano w czasopiśmie naukowym „Scientific Reports”.
Wiele zastosowań polimeru
Jak tłumaczy prof. Sherry Harbin, ekspertka z Purdue’s Weldon School of Biomedical Engineering i założycielka start-upu GeniPhys, który był zaangażowany w badania, kolagenowy polimer ma stanowić wsparcie w terapii pacjentek z rakiem piersi, u których przeprowadzono operację oszczędzającą. Badania wykazały, że polimer wspomagał tworzenie się nowej tkanki w obrębie piersi, w tym gruczołów, naczyń krwionośnych oraz tkanki tłuszczowej. Dzięki zastosowaniu polimeru zmniejszyły się również dolegliwości bólowe pacjentek i ograniczone zostało ryzyko zdeformowania piersi w procesie gojenia.
Jak zwraca jednak uwagę prof. Sherry Harbin, to nie jedyne potencjalne zastosowanie kolagenowego polimeru.
– Nasz wynalazek może przynieść korzyści terapeutyczne różnym grupom pacjentów wymagających odbudowy lub rekonstrukcji tkanek miękkich, w tym dzieciom z wadami wrodzonymi, osobom z trudno gojącymi się owrzodzeniami, osobom z ranami pourazowymi oraz pacjentom onkologicznym wymagającym resekcji guzów – tłumaczy ekspertka.
Innowacyjna technologia
Jak podkreśla prof. Sherry Harbin, opracowany przez jej zespół wypełniacz tkankowy to pierwszy krok ku rozwojowi technologii polimerów kolagenu. Według ekspertki nowoczesne materiały na bazie kolagenu mogą nie tylko znaleźć zastosowanie w medycynie regeneracyjnej, ale również usprawnić dostarczanie leków i ułatwić zarządzanie wszczepialnymi urządzeniami medycznymi.
Źródło: eurekalert.org
Przeczytaj także: Opracowano biomateriał, którego właściwości można dostosować do potrzeb pacjenta