Zespół naukowców z Nanyang Technological University w Singapurze opracował urządzenie, za pomocą którego w krótkim czasie można uzyskać trójwymiarowe zdjęcia skóry w wysokiej rozdzielczości. Wynalazek może znaleźć zastosowanie między innymi w leczeniu ran.
Prototyp urządzenia opracowanego przez naukowców z Singapuru jest tańszy w produkcji niż inne technologie do obrazowania, a jego działanie jest proste i nieinwazyjne. Według autorów projektu obrazowanie nową metodą może zostać przeprowadzone nawet przez osobę bez wykształcenia medycznego. Urządzenie ma pomóc w diagnozowaniu i leczeniu chorób skóry oraz różnych rodzajów ran.
Nowatorskie wykorzystanie polimerów
Do wykonania obrazu skóry w 3D urządzenie opracowane przez naukowców z Singapuru wykorzystuje specjalnie opracowaną, pozłacaną folię. Folia jest dociskana do skóry osoby badanej, w wyniku czego wytwarzane przez skórę sebum przenosi się na folię i tworzy odcisk powierzchni skóry. Następnie odcisk jest umieszczany w przenośnym urządzeniu, w którym znajduje się zanurzony w roztworze zestaw elektrod. Urządzenie emituje ładunek elektryczny, w wyniku czego w miejscach na powierzchni folii, które nie zostały pokryte przez sebum, osadza się specjalny polimer. Pozwala to uzyskać wysokiej jakości trójwymiarową mapę skóry, która odzwierciedla występujące na skórze guzy i ubytki.
W urządzeniu wykorzystano powłokę ze złota ze względu na to, że pierwiastek ten wykazuje dużą elastyczność i dobrze przewodzi prąd elektryczny. Polimer, który wykorzystano do stworzenia odcisków skóry, jest natomiast powszechnie stosowany w panelach słonecznych do przekształcania światła w energię elektryczną. Naukowcy wykorzystali go do precyzyjnego odtwarzania kształtu powierzchni skóry na pokrytej złotem folii.
Urządzenie waży zaledwie 100 gramów. Prototyp, który został opracowany w Nanyang Technological University, wymagał znacznie mniejszych nakładów finansowych niż podobne technologie, takich jak np. optyczna tomografia koherentna.
Jak tłumaczy Fu Xiaoxu, jeden z głównych autorów projektu z NTU’s School of Civil and Environmental Engineering:
– Nasze urządzenie do mapowania skóry w 3D wymaga do działania wyłącznie baterii. Nie potrzeba żadnego drogiego, skomplikowanego sprzętu elektronicznego. To przykład prostego, ale efektywnego wykorzystania rozwiązań z zakresu biochemii.
Zastosowanie w leczeniu ran i chorób skóry
Jak wyjaśnia prof. Yew Yik Weng, specjalista w dziedzinie dermatologii z ośrodka National Skin Centre:
– Udało nam się stworzyć interesującą metodę mapowania ludzkiej skóry. Można ją wykorzystać do leczenia ran, zarówno w warunkach klinicznych, jak i do celów badawczych. Dotychczas brakowało technologii, która pozwalałaby dokładnie mierzyć rozległość i głębokość ran. Polegamy na fotografiach i dwuwymiarowych pomiarach. Nasze urządzenie może zapewnić postęp w tej dziedzinie.
Naukowcy wykorzystali świńską skórę jako model do badań. Testy wykazały, że dzięki nowej technologii możliwe jest odwzorowanie struktury różnych rodzajów ran, takich jak rany kłute i cięte oraz otarcia. Urządzenie może również odwzorować sieć zmarszczek na grzbiecie dłoni, fałdy skóry na łokciu lub odciski palców.
Autorzy projektu planują dalsze badania nad efektywnością nowej technologii. Naukowcy nie wykluczają poszerzenia wachlarza potencjalnych zastosowań terapeutycznych.
Źródło: sciencedaily.com