Test

Prof. Adam Matkowski: „Obecnie w roślinach poszukuje się alternatywy dla antybiotyków”

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

Podczas IV Forum Zakażeń prof. Adam Matkowski poruszył bardzo unikalny temat – wykorzystanie roślin w leczeniu zakażeń. Specjalista podkreślił również, że coraz częściej w roślinach poszukuje się alternatywy dla antybiotyków.

– Rośliny w leczeniu zakażeń odgrywają zmienną rolę. Kiedyś były jednym z fundamentów leczenia zakażeń w zastosowaniu zewnętrznym, jak również w wewnętrznym, np. podczas leczenia infekcji przewodu pokarmowego. Wszystko się zmieniło w momencie, kiedy na rynek weszły antybiotyki. Obecnie w produktach roślinnych poszukuje się elementów drobnocząsteczkowych, które mają zdolności osłabiania wzrostu czy też zabijania bakterii. W roślinach poszukuje się również rozwiązania, aby móc zmniejszyć dawkowanie antybiotyków – opowiedział prof. dr hab. n. med. Adam Matkowski, Przewodniczący Rady Dyscypliny Nauk Farmaceutycznych UMW.

Specjalista podkreślił również, że rośliny wykorzystywane są coraz częściej w walce z antybiotykoodpornością.

– Coraz częściej wykorzystuje się olejki eteryczne, z których większość ma działanie szkodzące bakteriom patogennym, ale również działanie wspomagające działanie antybiotyków – podsumował prof. Matkowski.

W dniach 15–17 kwietnia 2024 r. w Bachleda Hotel Kasprowy odbyło się IV Forum Zakażeń – interdyscyplinarna konferencja zrzeszająca specjalistów z całej Polski. Pod hasłem „Pokonać inteligencję bakterii. Sięgając po niemożliwe” eksperci poruszyli m.in. temat nowoczesnych rozwiązań w leczeniu ran zakażonych, wytycznych terapii pacjenta z sepsą, a także aspekt odpowiedzialności prawnej za błędy w terapii. Organizatorzy zapowiedzieli już kolejną edycję konferencji, która również odbędzie się w Zakopanem, w dniach 31 marca – 2 kwietnia 2025 r.

Zapraszamy do obejrzenia całego wywiadu prof. Adamem Matkowskim:

test

test