Podczas konferencji IV Forum Leczenia Ran prof. Jerzy Strużyna w rozmowie z FLR podkreślał rolę interdyscyplinarnego zespołu w leczeniu ran. Jak wskazywał, w procesie leczenia ran należy spojrzeć na pacjenta, jak na całego człowieka i leczyć również choroby podstawowe. „To jest bardzo trudne” – zaznaczał.
Prof. dr hab. n. med. Jerzy Strużyna jest konsultantem krajowym w dziedzinie chirurgii plastycznej, prezesem Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, założycielem Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń, a także twórcą Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej. Od 2019 roku prof. Strużyna jest również współzałożycielem i członkiem Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran. Zajmuje także stanowisko redaktora naczelnego czasopisma „Chirurgia Plastyczna i Oparzenia”.
– Czy to jest tylko rana, czy to jest cały człowiek? – pytał prof. Strużyna. – To jest też jego choroba, nie tylko owrzodzenie, on na coś również choruje – podkreślał.
Zdaniem eksperta w procesie leczenia ran ważną rolę odgrywa interdyscyplinarny zespół. Według prof. Strużyny każdy pacjent wymaga konsultacji różnych specjalistów, np. internisty czy diabetologa w przypadku cukrzycy. Ekspert wskazywał, że w naszym kraju nie ma jednak warunków do systemowego leczenia pacjentów z ranami i innymi współistniejącymi chorobami. Jak zaznaczył, jest to ogromny problem.
Prof. Strużyna zwrócił również uwagę, że konferencje, takie jak Forum Leczenia Ran, służą przede wszystkim wymianie doświadczeń, spotkaniom specjalistów różnych dziedzin medycyny. Jego zdaniem edukacja online nie ma tak ogromnej siły przebicia, jak bezpośrednie dyskusje. Zaznaczył, że istotne jest by na żywo czerpać wiedzę z wykładów ekspertów i móc wymieniać między sobą spostrzeżenia.
IV Forum Leczenia Ran odbyło się w dniach 2-4 września 2021 r. w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. Konferencja, mimo pandemii, po raz kolejny osiągnęła sukces. Wydarzenie zgromadziło ponad 800 uczestników, którzy mieli okazję posłuchać wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów ze świata medycyny, wziąć udział w dynamicznych dyskusjach, a także nabyć praktycznych umiejętności podczas sesji warsztatowych.