Rumień stwardniały to choroba, która objawia się w postaci przewlekłych skórnych zmian zapalnych. Występujące w przebiegu choroby guzy mogą ulegać wrzodzeniu. Jaka jest etiologia tego schorzenia i jak przebiega jego leczenie?
Przyczyny rumienia stwardniałego
W wielu przypadkach wystąpienie rumienia stwardniałego wiąże się z przebytą lub czynną gruźlicą. Uważa się, że produkty rozpadu prątków gruźliczych wywołują specyficzną reakcję układu immunologicznego, co ma wpływ na powstawanie wykwitów. Zmiany skórne o analogicznej charakterystyce morfologicznej mogą jednak występować również u pacjentów, u których nie stwierdzono gruźlicy. Przyczynę choroby stanowią w takim przypadku antygeny innych drobnoustrojów.
Choroba częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn.
Objawy rumienia stwardniałego
Rumień stwardniały występuje pod postacią mnogich guzów zapalnych zlokalizowanych w tkance podskórnej. Skóra pokrywająca guzy ma sinoczerwoną barwę. Guzy są twarde i mogą wywoływać u pacjenta silny ból. Zmiany występują przede wszystkim w obrębie kończyn dolnych (głównie na podudziach po stronie zginaczy, rzadziej na udach) i mają charakter przewlekły. Choroba może ulegać okresowym zaostrzeniom.
Wyróżnia się dwie postacie rumienia stwardniałego – wrzodziejącą oraz niewrzodziejącą.
W pierwszym przypadku występujące w przebiegu choroby guzy ulegają rozpadowi i wrzodzeniu, których gojenie ma długotrwały i utrudniony przebieg. Owrzodzenia mogą ulegać nadkażeniom i goją się z pozostawieniem przebarwień i blizn.
W postaci niewrzodziejącej guzy ulegają samoistnemu wchłonięciu z pozostawieniem zagłębienia.
Leczenie rumienia stwardniałego
Leczenie rumienia stwardniałego ma charakter przyczynowy. Obejmuje przede wszystkim długotrwałe, wielolekowe leczenie farmakologiczne nakierowane na zwalczanie drobnoustrojów, które doprowadziły do rozwoju choroby. W przypadku gruźliczego podłoża rumienia wdraża się kilkumiesięczne leczenie przeciwprątkowe (izoniazyd, rifampicyna, pirazynamid).
Źródła: http://www.interna.com.pl/, https://podyplomie.pl/
Przeczytaj także: Co to jest rana i jak powinien przebiegać proces gojenia?