Z badania opublikowanego na łamach czasopisma „The Lancet” wynika, że odsetek zakażenia miejsca operowanego (ZMO) można zmniejszyć podczas zabiegu, zmieniając rękawiczki i instrumenty chirurgiczne przed zamknięciem rany. Naukowcy sugerują, by tę praktykę chirurgiczną wdrożyć we wszystkich placówkach na całym świecie.
Zakażenie miejsca operowanego (ZMO) jest najczęstszym powikłaniem po operacjach chirurgicznych na całym świecie. Problem ten dotyka zarówno kraje o niskich, jak i średnich dochodach. Stąd badacze szukają sposobów na ograniczenie występowania tego powikłania. Jednym z problemów wciąż jest jednak to, że przyczyny ZMO są bardzo zróżnicowane i niewiele metod działa wystarczająco.
ZMO to jedno z głównych wyzwań dla chirurgii
Autorzy badania opublikowanego na łamach czasopisma „The Lancet” wyjaśniają, ze proste, rutynowe zmiany rękawiczek i instrumentów chirurgicznych przed zamknięciem rany mogą zmniejszyć ryzyko infekcji rany pooperacyjnej.
– ZMO to jedno z głównych wyzwań zdrowotnych dla chirurgii. Tymczasem prosta i opłacalna interwencja w postaci zmiany rękawiczek i narzędzi do zamykania ran jest łatwa do wdrożenia na całym świecie i może stanowić ważny krok w kierunku minimalizacji ZMO, a tym samym poprawy wyników pacjentów – podkreśla lekarz Dion Morton z University of Birmingham.
Procedura zmniejszyła występowanie ZMO o 13 proc.
W badaniu przeprowadzonym w okresie od 24 czerwca 2020 r. do 31 marca 2022 r. udział wzięło łącznie 13 301 pacjentów – 11 825 osób dorosłych i 1 476 dzieci. Równowaga płci wyniosła: 54,8 proc. kobiet i 45,2 proc. mężczyzn. Analizy przeprowadzono w krajach o średnich i niskich dochodach (Benin, Ghana, Indie, Meksyk, Nigeria, Rwanda, Republika Południowej Afryki). Uczestników podzielono na grupę badawczą i kontrolną. Wszyscy pacjenci przeszli operację, która wiązała się z powstaniem rany na brzuchu (z wyłączeniem cesarskiego cięcia). Testowana interwencja chirurgiczna polegała na zmianie rękawiczek i użyciu nowych narzędzi chirurgicznych przed przystąpieniem do zamknięcia rany. Rękawiczki zmieniali chirurdzy, asystenci chirurgów oraz personel sanitarny.
W badaniach eksperci zaobserwowali, że rutynowa zmiana rękawiczek i narzędzi chirurgicznych zmniejszyła występowanie ZMO o 13 proc. po 30 dniach od operacji w porównaniu z grupą kontrolną. Autorzy badań sugerują wdrożenie tej praktyki chirurgicznej na całym świecie, szczególnie, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nie zaleca rutynowej zmiany rękawiczek i narzędzi przed zamknięciem rany ze względu na brak dowodów.
Źródło: „The Lancet”