Test

Szczecin: specjaliści kompleksowo przygotują pacjentów do zabiegów chirurgicznych

Ten tekst przeczytasz w < 1 min.

W Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Szczecinie powstała poradnia prehabilitacji, w ramach której specjaliści będą kompleksowo przygotowywać pacjentów do poważnych operacji, by skrócić czas powrotu do zdrowia po zabiegu.

W poradni prehabilitacji pacjenci mogą liczyć na wsparcie specjalistów z zakresu dietetyki, psychologii klinicznej, fizjoterapii i chirurgii.

Prehabilitacja to szereg zysków dla pacjenta

Chirurg Paweł Szakoła z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej szpitala wojewódzkiego w Szczecinie wskazał, że w trakcie trwania diagnostyki już można zacząć przygotowywania pacjenta do leczenia. „Przygotowujemy się w życiu do wszystkiego, więc dlaczego nie pomyśleć o tym, żeby przygotować pacjenta do leczenia operacyjnego?” – pyta lekarz.

Jak wskazał ekspert – pacjenci, którzy zgłaszają się na operacje często są niedożywieni, nie podejmują aktywności fizycznej, a ponadto towarzyszy im wielki stres po uzyskaniu rozpoznania choroby i skierowania na operację. W procesie prehabilitacji bardzo istotna jest jednak aktywność pacjenta.

Prehabilitacja – co już udowodniono wielokrotnie w różnych publikacjach medycznych – to szereg zysków dla pacjenta. Nie ma czegoś takiego jak zła, nietrafiona prehabilitacja. Chyba że niczego nie zrobimy. Każda prehabilitacja, każdy moment usprawniania pacjenta, porządne odżywienie dobrymi preparatami jest na jego korzyść: zmniejsza ryzyko powikłań, pacjent szybciej wstaje, szybciej wychodzi do domu i lepiej w tym domu funkcjonuje – mówił Szakoła.

W poradni prehabilitacyjnej szczecińskiego szpitala obecnie wsparciem obejmowani są głównie pacjenci onkologiczni w ramach  Centrum Kompetencji Raka Jelita Grubego, planowane jest także rozszerzenie działalności na pomoc kolejnym chorym, m.in. pacjentom urologicznym.

Na czym polega prehabilitacja?

Celem prehabilitacji jest kompleksowe działanie w celu uzyskania jak najlepszego zdrowia pacjenta, co pozwoli na osiągnięcie dobrych efektów zabiegu oraz szybkiej rekonwalescencji. W niektórych przypadkach kompleksowa prehabilitacja może zmniejszyć ryzyko wystąpienia powikłań pooperacyjnych nawet dwukrotnie.

Prehabulitacja wymaga dużego zaangażowania pacjenta oraz jego aktywności. Prehabilitacja opiera się na czterech kierunkach działań: eliminacji nałogów, przygotowaniu żywieniowym, ćwiczeniach fizycznych oraz wsparciu psychologicznym.

Więcej o celach prehabilitacji przeczytasz w osobnym artykule na portalu ForumLeczeniaRan.pl: Prehabilitacja – jakie są jej cele i wskazania?.

Źródła: PAP, forumleczeniaran.pl

test

test