28 maja Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o przeprowadzeniu nowoczesnego zabiegu laparoskopowego w jednym ze szpitali polowych. Pacjentami byli żołnierze z ranami postrzałowymi w obrębie jamy brzusznej.
Były to pierwsze zabiegi usunięcia nerek metodą laparoskopową wykonane na terenie Ukrainy. Operacja została przeprowadzona, ponieważ wskutek postrzału u dwóch żołnierzy doszło do uszkodzenia nerek.
Ukraińscy żołnierze uratowani dzięki lekarzom ze szpitala polowego
Zabieg przeprowadzony przez ukraińskich lekarzy jest małoinwazyjny, dzięki czemu pozostają po nim niewielkie ślady, a pacjenci o wiele szybciej wracają do zdrowia. Żołnierze mogą już samodzielnie chodzić po oddziale. To nie koniec ich leczenia, ale według zapewnień Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy obaj żołnierze szybko wracają do zdrowia.
Jak podkreśla Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, takie operacje w leczeniu urazów nerek nie mają odpowiedników w praktyce światowej.
Wpis oprócz gratulacji i pochwał dla lekarzy, którzy mimo trudnych warunków pracy wdrażają nowoczesne metody leczenia ran postrzałowych, zawiera również zdjęcie, na którym przedstawiono ciała obce wydobyte z żołnierzy. Widać na nim 5 pocisków oraz elementy gruzu, które utkwiły w jelitach żołnierzy.
Większe możliwości dzięki operacjom laparoskopowym
Zabiegi laparoskopowe w przeciwieństwie do standardowych operacji wymagają jedynie niewielkich nacięć powłok skórnych. Po nacięciu skóry do ciała pacjenta wprowadzany jest laparoskop (sztywny wziernik wprowadzany do jamy brzusznej), który wyposażony jest w zestaw soczewek przekazujących powiększony obraz z wnętrza ciała pacjenta do okularu, a następnie do kamery. Aby zapewnić dobrą widoczność i miejsce do przeprowadzenia operacji, jama brzuszna wypełniana jest gazem (najczęściej dwutlenkiem węgla). Narzędzia niezbędne do przeprowadzenia zabiegu wprowadza się przez trokar (narzędzie chirurgiczne w kształcie prowadnicy rurkowej z trzpieniem o ostrym lub tępym zakończeniu).
Źródło facebook.com/GeneralStaff.ua