[et_pb_section fb_built=”1″ _builder_version=”3.22″][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_text admin_label=”Tekst” _builder_version=”4.9.7″ header_font=”||||||||” text_orientation=”justified”]
Rany i owrzodzenia to jedno z najczęstszych powikłań po zabiegu wyłonienia stomii. Wiążą się one ze znacznym obniżeniem komfortu życia pacjenta i utrudniają samoopiekę, a także powodują dolegliwości bólowe. Jak wskazują najnowsze badania, w leczeniu ran okołostomijnych pozytywne skutki odnosi zastosowanie kolagenu w formie iniekcji in-situ w brzegi rany.
Kolagen to podstawowy budulec skóry właściwej, który stanowi 25-30% białek w organizmie oraz 70% masy wszystkich białek w skórze. Kolagen stanowi ważny składnik macierzy pozakomórkowej i odpowiada wraz z keratyną za elastyczność skóry. Odgrywa także istotną rolę w procesie gojenia ran poprzez udział w procesach proliferacji i przebudowy tkanek.
Podstawowa postać kolagenu to tropokolagen typu I, który tworzy biorusztowanie dla dojrzałego kolagenu. Badania naukowe oraz doświadczenia z praktyki klinicznej wskazują, że iniekcyjne podanie tropokolagenu typu I stymuluje naskórkowanie i obkurczanie się rany, a także wspomaga proces ziarninowania.
[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://forumleczeniaran.pl/wp-content/uploads/2022/04/168567652_m.jpg” title_text=”doctors with syringe” align=”center” admin_label=”Obraz” _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][/et_pb_image][et_pb_text _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]
W dalszej części artykułu przedstawiamy case studies z zastosowaniem iniekcji kolagenu typu I pochodzenia wieprzowego w postaci tropokolagenu w terapii ran i owrzodzeń okołostomijnych. Pacjenci otrzymywali iniekcje z Tropokolagenu GUNA z linii MD-Matrix oraz MD-Muscle. Protokoły czasowe dobierano indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta.
Dokumentację przypadków przygotował zespół ekspertów w składzie: dr n. med. Przemysław Ciepiela, lek. Piotr Cieślicki, lek. Krzysztof Kaczmarczyk, mgr Małgorzata Gajek (Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach, Poradnia Proktologiczno-Stomijna, REMEDI Sp. P.).
[/et_pb_text][et_pb_text admin_label=”case1″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]
Przypadek nr 1
Pacjentka w wieku 58 lat, obciążona cukrzycą typu 2 oraz nadciśnieniem tętniczym. Od września 2019 roku podlega chemioterapii z powodu raka jajników.
Kolostomia wyłoniona u pacjentki w grudniu 2020 r. z powodu niedrożności przewodu pokarmowego. Po wypisie ze szpitala u pacjentki stosowano leczenie miejscowe z powodu zaburzeń gojenia stomii – doszło do wytworzenia kieszeni między brzegiem skóry a jelitem. W leczeniu stosowano opatrunki z alginianami.
W styczniu 2021 r. u pacjentki stwierdzono ziarninującą ranę przy stomii. W leczeniu miejscowym zastosowano opatrunki hydrokoloidowe. W lutym 2021 r. stwierdzono obecność owrzodzenia o średnicy ok. 5 mm, o wałowatych brzegach, pokryte włóknikiem.
[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://forumleczeniaran.pl/wp-content/uploads/2022/04/Pacjent1.png” title_text=”maj2021d” align=”center” admin_label=”case1 zdjęcia” _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”case2″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]
Przypadek nr 2
Pacjent w wieku 62 lat, obciążony wielochorobowścią: cukrzyca typu 2 leczona insuliną, nadciśnienie tętnicze, polineuropatia. Od 2019 roku podlega chemioterapii z powodu raka odbytnicy.
Stomia wyłoniona u pacjenta po resekcji odbytnicy.
W kwietniu 2021 roku stwierdzono u pacjenta obecność owrzodzenia przy stomii o średnicy ok. 5 cm.
[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://forumleczeniaran.pl/wp-content/uploads/2022/04/pacjent-2.png” title_text=”lipiec-sierpień2021″ align=”center” admin_label=”case2 zdjęcia” _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][/et_pb_image][et_pb_text admin_label=”case3″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default” text_orientation=”justified”]
Przypadek nr 3
Pacjentka w wieku 67 lat. Obciążona chorobą niedokrwienną serca, ubytkiem w przegrodzie międzyprzedsionkowej, nadciśnieniem tętniczym oraz niedoczynnością tarczycy. Po przebytym leczeniu z powodu raka odbytnicy (radioterapia na obszar miednicy, amputacja brzuszno-kroczowa odbytnicy w 2014 r.).
W przeszłości u pacjentki zaobserwowano w okolicy stomii owrzodzenie o niewiadomej etiologii. Leczenie zachowawcze było kontynuowane przez rok.
W czerwcu 2021 r. u pacjentki stwierdzono owrzodzenie w okolicy stomii. Pacjentka była leczona zachowawczo po konsultacji dermatologicznej, bez zaobserwowanej poprawy miejscowej.
[/et_pb_text][et_pb_image src=”https://forumleczeniaran.pl/wp-content/uploads/2022/04/pacjent-3a.png” title_text=”pacjent 3a” align=”center” admin_label=”case3 zdjęcia” _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][/et_pb_image][et_pb_divider color=”#e00b00″ _builder_version=”4.9.7″][/et_pb_divider][et_pb_text _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”]
Dowiedz się więcej:
www.terapiakolagenowa.pl
www.tropokolagen.pl
[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]