Jak wskazują statystyki, aż 40 proc. osób cierpiących na obumieranie tłuszczowate to diabetycy. Wśród przyczyn choroby wskazuje się mikroangiopatię cukrzycową. Jak objawia się obumieranie tłuszczowate?
Obumieranie tłuszczowate to rzadka dermatoza ziarniniakowa związana z cukrzycą typu 2. W przebiegu choroby dochodzi do odkładania się glikoprotein w ścianach naczyń oraz wtórnego gromadzenia się komórek tłuszczowych w obrębie uszkodzonego kolagenu. Prowadzi to do pogrubienia i zwężenia światła naczyń, a w konsekwencji do zaniku skóry.
Objawy obumierania tłuszczowatego
W przebiegu obumierania tłuszczowatowego na skórze pojawiają się zmiany w postaci wyraźnie odgraniczonych, naciekowych ognisk zapalnych o żółtawym, czerwonym lub brązowym zabarwieniu. W części centralnej zmian dochodzi do zaniku skóry, a następnie do rozwoju martwicy. Zmienione chorobowo obszary stają się bardzo podatne na urazy i rozwój owrzodzeń. Do powstania trudno gojących się ran może doprowadzić nawet niewielka biopsja.
Zmiany najczęściej występują na wyprostnej powierzchni podudzi (ok. 85% przypadków), ale mogą się również rozwinąć na kostkach lub grzbietowych powierzchniach stóp.
Owrzodzenia wykazują trudności w gojeniu i zasklepiają się z pozostawieniem blizn i ubytków.
W obrębie długotrwale utrzymujących się ognisk zapalnych może dojść do rozwoju raka kolczystokomórkowego.
W przypadku pacjentów z cukrzycą obumieranie tłuszczowate może wyprzedzać inne powikłania mikroangiopatyczne.
Leczenie obumierania tłuszczowatego
Leczenie obumierania tłuszczowatowego jest długotrwałe i nie w każdym przypadku kończy się powodzeniem. W terapii tego schorzenia stosuje się leki przeciwpłytkowe oraz wzmacniające właściwości reologiczne krwi (np. pentoksyfilina, kwas nikotynowy). W leczeniu miejscowym wykorzystywane są natomiast opatrunki okluzyjne ze sterydami. W części przypadków z powodzeniem stosuje się również fotochemioterapię.
W przypadku pacjentów z cukrzycą poprawę efektów terapeutycznych można uzyskać dzięki obniżeniu glikemii oraz poprawie wyrównania metabolicznego.
Źródła:
B. Banecka, I. Beń-Skowronek, „Tłuszczowe obumieranie skóry u pacjentki z cukrzycą typu 1”, „Endokrynologia Pediatryczna” 2015, 4(53): 49-52.
leczenieazs.pl
medycyna-wozniak.pl
Przeczytaj także: Naukowcy opracowali biomateriał, który stymuluje gojenie ran