Test

Badanie: gojenie ran bez blizn dzięki wykorzystaniu krwi autologicznej

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Zespół naukowców z Narodowego Instytutu Nauk i Technologii w Ulsan (UNIST; Korea Południowa) podaje, że osiągnął kamień milowy w regeneracji tkanek poprzez opracowanie systemu mikroprzepływowego zdolnego do przetwarzania krwi w sztuczne rusztowanie tkankowe. Rozwiązanie wspiera szybsze gojenie się ran, a co istotne – regeneruje uszkodzony obszar bez pozostawiania blizn.  

Zespół naukowców kierowany przez prof. Joo H. Kanga z Wydziału Inżynierii Biomedycznej UNIST, podkreśla, że w przeciwieństwie do poprzednich, podobnych metod, które opierały się na wykorzystaniu tkanki tłuszczowej lub osocza bogatopłytkowego, nowe rozwiązanie umożliwia tworzenie solidnych sieci naczyń mikrokapilarnych w ranach skóry. Wykorzystanie autologicznej krwi zapewnia kompatybilność i sprzyja skutecznemu gojeniu się ran.

Naukowcy wskazują, że przewlekłe rany stanowią poważne wyzwanie, ponieważ często nie goją się prawidłowo, co niejednokrotnie związane jest z chorobami współistniejącymi, m.in. cukrzycą czy chorobami naczyń. W ciężkich przypadkach trudno gojące się rany mogą prowadzić do sepsy – stanu zagrażającego życiu o wysokim wskaźniku śmiertelności – z powodu niewystarczającego dopływu tlenu i składników odżywczych spowodowanego utratą naczyń krwionośnych.

Szybka regeneracja tkanek i działanie przeciwbakteryjne

Opracowany system mikroprzepływowy zdolny jest do przetwarzania krwi autologicznej w sztuczne rusztowania tkankowe, swego rodzaju implanty. Rozwiązanie zapewnia optymalne warunki dla dojrzewania komórek śródbłonka i unaczynienia.

W badaniach na modelach zwierzęcych naukowcy umieścili implanty w ranach skóry grzbietowej gryzoni. Analizy pokazały, że technologia przyspieszyła zamknięcie się rany – co więcej, zregenerowała cały uszkodzony obszar nie pozostawiając blizn. Ponadto zwiększyła się grubość naskórka, a także produkcja kolagenu. Zauważono również regenerację mieszków włosowych oraz zmniejszoną infiltrację neutrofili. Szybsze gojenie się rany było możliwe poprzez poprawę krążenia mikronaczyniowego.

Zespół naukowców ocenił również skuteczność przeszczepu poprzez zainfekowanie uszkodzonego obszaru u gryzoni gronkowcem złocistym opornym na metycylinę (MRSA) – bakterią wysoce oporną na działanie antybiotyków. Gdy sztuczne skrzepy krwi wykonane z krwi autologicznej zostały umieszczone w ranach, zaobserwowano szybką regenerację naczyń krwionośnych wraz z migracją białek i komórek odpornościowych w celu zwalczenia infekcji bakteryjnej.

Badacze podkreślają, że przełomowe odkrycia torują drogę dla zaawansowanych technik inżynierii tkankowej i gojenia ran z wykorzystaniem autologicznych implantów na bazie krwi. Wraz z dalszym rozwojem i udoskonalaniem, technologia ta ma ogromny potencjał, aby zrewolucjonizować strategie leczenia ran przewlekłych, przyczyniając się jednocześnie do postępu w medycynie regeneracyjnej.

Źródło: sciencedaily.com

test

test