Badania naukowe Dermatologia Newsy Obok slidera

Bezinwazyjna biopsja? Naukowcy pracują nad nową technologią diagnostyki nowotworów skóry

Na jeden przypadek wykrytego nowotworu wykonuje się aż 30 biopsji skóry – alarmują naukowcy z Stevens Institute of Technology w Stanach Zjednoczonych. Aby zapobiec nadmiernej liczbie zabiegów, które pozostawiają po sobie bolesną ranę, eksperci opracowali urządzenie, które bada skórę za pomocą fal elektromagnetycznych i jest całkowicie bezinwazyjne.

Nie chcemy całkowicie pozbyć się biopsji, ale chcemy dać lekarzom dodatkowe narzędzia i pomóc im w podejmowaniu lepszych decyzji – podkreśla prof. Negar Tavassolian, współautorka publikacji w czasopiśmie „Scientific Reports”.

Nieduże i łatwe narzędzie do diagnostyki nowotworów skóry

Urządzenie, nad którym pracują naukowcy z USA, przypomina telefon i wykorzystuje technologię podobną do stosowanej w skanerach na lotniskach. Wynalazek już w ciągu kilku sekund za pomocą fal elektromagnetycznych o milimetrowej długości potrafi ocenić niepokojącą zmianę skórną. Zdrowa tkanka odbija fale elektromagnetyczne inaczej niż nowotworowa.

Naukowcy zapewniają, że fale bezpiecznie wnikają na 2 mm w głąb skóry, dzięki czemu można uzyskać trójwymiarowy model analizowanej zmiany. Urządzenie za pomocą fal oraz odpowiednich algorytmów jest w stanie analizować nawet najmniejsze znamiona i inne wady. W badaniach z udziałem 71 uczestników metoda ta prawidłowo zidentyfikowała 97 proc. groźnych zmian i 98 proc. łagodnych. Uzyskane wyniki są porównywalne do tych, jakie przynoszą inne zaawansowane narzędzia wykrywające nowotwory skóry, ale o wiele większe, droższe i niedostępne w szpitalach.

– Pracujemy nad niedrogim urządzeniem, które jest nieduże i tak łatwe w użyciu, jak telefon komórkowy. Dzięki niemu dobra diagnostyka będzie dostępna dla każdego – wskazuje dr Amir Mirbeik, jeden z badaczy.

Rutynowa kontrola nowotworów skóry

Naukowcy mają nadzieję, że wynalazek zastąpi kiedyś stosowany podczas typowych badań dermatoskop, dając niemal natychmiastową informację o naturze podejrzanych zmian.

– Oznacza to, że lekarze mogą włączyć to urządzenie do rutynowych kontroli i dzięki temu pomagać większej liczbie pacjentów – wskazuje prof. Tavassolian.

Badacze planują zintegrować swoje urządzenie na jednej, niedużej płytce, co pozwoli na jego produkcję w cenie do 100 dolarów za jedną sztukę. Eksperci pracują również nad najlepszą metodą wprowadzenia narzędzia na rynek i zamierzają zrobić to w przeciągu 2 lat.

– Droga przed nami nie jest prosta i wiemy, czym musimy się zająć. Po skonstruowaniu prototypu musimy zminiaturyzować naszą technologię, obniżyć jej cenę i wprowadzić do sprzedaży – dodaje prof. Tavassolian.

Źródło: PAP

 

Przeczytaj także: Rak płaskonabłonkowy skóry – obraz kliniczny, rozpoznanie i leczenie

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row _builder_version=”3.25″ background_size=”initial” background_position=”top_left” background_repeat=”repeat”][et_pb_column type=”4_4″ _builder_version=”3.25″ custom_padding=”|||” custom_padding__hover=”|||”][et_pb_divider color=”#e00b00″ _builder_version=”4.9.7″][/et_pb_divider][/et_pb_column][/et_pb_row][et_pb_row column_structure=”1_3,2_3″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][et_pb_column type=”1_3″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][et_pb_image src=”https://forumleczeniaran.pl/wp-content/uploads/2022/04/paio.jpg” alt=”Biblioteka Faktów” title_text=”paio” _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][/et_pb_image][/et_pb_column][et_pb_column type=”2_3″ _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”][et_pb_text _builder_version=”4.9.7″ _module_preset=”default”]

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Pielęgniarstwo w Anestezjologii i Intensywnej Opiece”:

MASD i MARSI – zaburzenia integralności skóry, różnicowanie, objawy i postępowanie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.