Powodzie, pożary i ekstremalne upały mogą stanowić zagrożenie dla naszej skóry – wynika z przeglądu opublikowanego na łamach „The Journal of Climate Change and Health”. Naukowcy z USA przeanalizowali tysiące danych, by sprawdzić w jaki sposób zjawiska klimatyczne wpływają na rozwój chorób dermatologicznych.
– Chcieliśmy przedstawić dermatologom i innym lekarzom kompleksowy przegląd chorób skóry związanych z ekstremalnymi warunkami pogodowymi jako podstawę do edukacji pacjentów, wdrożenia wczesnych interwencji terapeutycznych i poprawy wyników leczenia. Byliśmy zaskoczeni ogromem wpływu zjawisk pogodowych na choroby skóry – wskazuje dr Eva Rawlings Parker, główny autor przeglądu, Vanderbilt University Medical Center, Tennessee, USA.
Powodzie mogą powodować kontaktowe zapalenie skóry
Dr Parker i zespół naukowców przytaczają prawie 200 artykułów dokumentujących wpływa zjawisk pogodowych na skórę. Dr Marcalee Alexander, redaktor naczelny „The Journal of Climate Change and Health” zauważa, że przegląd ten jest niezwykle istotny, zwłaszcza w odniesieniu do traumatycznych wydarzeń, które miały niedawno miejsce na Florydzie. Ekspert wskazuje, że huragan Ian doprowadził do wzrostu infekcji skórnych z powodu ekspozycji na powodzie.
Powódź jest jedną z najczęstszych klęsk żywiołowych i związana jest z powstawaniem ran urazowych, rozwojem bakteryjnych czy grzybiczych infekcji skóry. Kolejnym skutkiem powodzi jest również kontaktowe zapalenie skóry, czyli miejscowa skórna reakcja nadwrażliwości w wyniku bezpośredniego kontaktu z określonymi substancjami chemicznymi lub drażniącymi. Jak wyjaśniają naukowcy – woda powodziowa bardzo często zanieczyszczona jest pestycydami, ściekami, nawozami i chemikaliami.
Fale upałów wpływają na zaostrzenie chorób dermatologicznych
Kolejnym przykładem klęski żywiołowej, która może wpływać na rozwój chorób dermatologicznych są pożary. Eksperci wskazują, że narażenie na dym z dzikich pożarów może powodować atopowe zapalenie skóry, a także wywołać lub zaostrzyć trądzik.
Przedłużające się fale upałów również mogą być niekorzystne dla skóry i powodować zaostrzenie chorób dermatologicznych. Upał i wilgotność zwiększają również ryzyko infekcji skórnych wywołanych przez bakterie, grzyby i wirusy. Ponadto upały zwiększają ryzyko oparzeń słonecznych, ukąszenia przez owady czy powstania urazu, gdyż więcej ludzi spędza czas na zewnątrz m.in. uprawiając sport.
Ekstremalne zjawiska pogodowe poważnie wpływają na zdrowie
– Ten rok upłynął pod znakiem historycznych i śmiertelnych fal upałów w Ameryce Północnej, Europie i Azji; niszczących powodzi w Stanach Zjednoczonych, Pakistanie i Australii; suszy i głodu w Somalii i na Madagaskarze; oraz dzikich pożarów w zachodnich Stanach Zjednoczonych, Rosji, Argentynie i całej Europie. Ekstremalne zjawiska pogodowe pustoszą naszą planetę, zakłócają funkcjonowanie infrastruktury krytycznej, a także poważnie wpływają na zdrowie – podkreśla dr Parker. – Klinicyści, decydenci, obrońcy środowiska i badacze na całym świecie powinni być bardzo świadomi obecnych i przyszłych zakłóceń, jakie zmiany klimatyczne i ekstremalne zjawiska pogodowe stwarzają dla ludzkiego zdrowia – dodała ekspertka.
Naukowcy sugerują, że potrzebne są dalsze badania, by lepiej zdefiniować ryzyko, jakie ekstremalne zjawiska pogodowe niosą dla ludzkiej skóry.
Źródło: news-medical.net