Jak stosować olejki eteryczne na rany i blizny?
Blizny Newsy Pielęgnacja Pod sliderem Profilaktyka

Jak stosować olejki eteryczne na rany i blizny?

Ten tekst przeczytasz w 3 min.

Aby przyspieszyć proces gojenia i zredukować ryzyko pojawienia się blizny niektóre osoby aplikują olejek eteryczny bezpośrednio na zranioną skórę. Czy jednak taka metoda rzeczywiście może być skuteczna?

Chociaż niewiele było badań nad wpływem olejków eterycznych na blizny, o wieków wiadomo, że mogą one być niezwykle pomocnym uzupełnieniem tradycyjnych metod leczenia. Warto więc wiedzieć, które olejki eteryczne mogą pomóc w przyspieszaniu procesu gojenia i redukowaniu blizn, a także jak stosować je prawidłowo.

Olejki eteryczne mają wiele zastosowań w medycynie

Olejki eteryczne są wytwarzane z roślin, a każdy z nich ma inny skład chemiczny. Zwolennicy medycyny alternatywnej i aromaterapeuci używają ich do leczenia szeregu problemów zdrowotnych, takich jak bóle stawów bądź nudności. Wielu z nich twierdzi również, że olejki te mają wpływ na stan psychiczny i emocjonalny.

W medycynie z kolei stosuje się je głównie jako dodatek do wybranej terapii. Niektóre olejki eteryczne mają bowiem właściwości przeciwzapalne lub przeciwdrobnoustrojowe – a czasem obie. Używanie ich do kontrolowania rozwoju infekcji i stanów zapalnych ogromnie sprawdza się w przypadku gojenia ran oraz poprawiania kondycji skóry. Poza procesem gojenia nierzadko pomagają one również redukować tworzenie się i widoczność blizn. Warto jednak pamiętać, że zdarza się, iż wchodzą one w interakcje z lekami bądź innymi produktami medycznymi, co może powodować działania niepożądane. Unikać ich powinny także kobiety w ciąży.

Jakie olejki eteryczne można więc stosować na rany i blizny?

Kocanka

Na świecie występuje ponad 600 gatunków roślin kwiatowych z rodziny Helichrysum (kocanka), jednak tworzone z nich olejki noszą wspólną nazwę – olejów z kocanki bądź olejów Helichrysum. Rosną one w krajach śródziemnomorskich, takich jak Włochy i Hiszpania, o właśnie tam wykorzystywane są najczęściej w medycynie ludowej.

Badania laboratoryjne wskazują, że jeden z gatunków – Helichrysum italicum – może mieć właściwości przeciwdrobnoustrojowe, co oznacza, że zabija chorobotwórcze mikroorganizmy. Umożliwia tym samym zapobieganie infekcji i wspomaga proces gojenia się ran, prowadząc potencjalnie także do mniejszej liczny blizn. Ponadto wyniki innych badań pokazują, że Helichrysum italicum może zwalczać stany zapalne, co również przyspiesza leczenie ran i zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się blizn.

Lawenda

Ludzie zwykle używają olejku lawendowego, aby ułatwiać zasypianie. Produkuje się go z kwiatów i liści tej rośliny. Zwolennicy medycyny alternatywnej utrzymują, że sprawdza się on w leczeniu ran i chorób skóry – potwierdza to badanie przeprowadzone w 2016 roku, z którego wynika, że olejek lawendowy może sprzyjać gojeniu, po zaaplikowaniu go na ranę bowiem wspomagał wzrost nowej, zdrowiej tkanki.

Geranium

Producenci produkują olejek eteryczny z liści tego kwitnącego krzewu. Niektóre osoby używają olejku geranium do leczenia lęków i stresu, a także chorób skóry, takich jak egzema.

Niektóre badania wskazują, że olej geraniowy ma właściwości antybakteryjne, co oznacza, że może pomóc w utrzymaniu ran w czystości i zachęcić do gojenia, co może pomóc w zapobieganiu bliznom lub ich zmniejszeniu.

Rumianek

Uzdrowiciele w starożytnym Rzymie, Grecji i Egipcie używali rumianku jako zioła leczniczego. Dziś jest powszechnym składnikiem herbat ziołowych, kremów i mieszanek olejków eterycznych. Niektórzy używają rumianku w leczeniu lęków, problemów żołądkowych i chorób skóry. Specjaliści twierdzą również, że podobnie jak inne olejki eteryczne, rumianek może pomóc zatrzymać drobnoustroje przed dostaniem się do rany, wspomagać gojenie oraz redukować stan zapalny.

Drzewo herbaciane

Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najczęściej stosowanych olejków eterycznych. Do jego wytwarzania z liści drzewa herbacianego używa się przede wszystkim metod parowych. Należy pamiętać, że ma on zastosowanie jedynie w leczeniu miejscowym – nie wolno go połykać ani przyjmować z żadnej formie doustnej.

Olejek z drzewa herbacianego może wspomagać układ odpornościowy, dzięki czemu możliwe jest skuteczniejsze leczenie ran i zmniejszanie liczby powstających blizn. Naukowcy od dawna potwierdzają także przeciwdrobnoustrojowe i przeciwgrzybicze działanie tego olejku, które ma zastosowanie w zapobieganiu infekcji w gojącej się skórze.

Jak stosować olejki eteryczne na rany i blizny?

Dodanie 15 kropli olejku eterycznego do około 30 ml oleju nośnikowego powoduje 2,5% rozcieńczenie, co jest skuteczne w przypadku osób dorosłych. Jeśli ktoś chce, może wzmocnić roztwór, do 10% rozcieńczenia.

Przed użyciem mieszanki olejków powinno się wymieszać ją dokładnie. Gęstsze oleje nośnikowe, takie jak olej kokosowy, mogą wymagać lekkiego podgrzania, zanim dojdzie do odpowiedniego wymieszania. Zanim taki roztwór zostanie nałożony na skórę, należy poczekać, aż osiągnie temperaturę pokojową. Aby upewnić się, że zastosowanie nie będzie wiązało się z wystąpieniem alergii bądź innych skutków ubocznych, powinno się przetestować rozcieńczoną mieszankę olejków eterycznych na małym fragmencie nieuszkodzonej skóry, pozostawiając ją tam na 24 godziny. Jeśli nie spowoduje podrażnień, oznacza to, że można stosować ją bezpiecznie.

W celu wspomagania procesu gojenia i redukowania powstawania blizn, należy nałożyć cienką warstwę mieszanki na brzegi rany i skórę wokół niej. Taką aplikację można powtarzać tak często, jak to konieczne, ale także zaprzestać stosowania, gdyby pojawiło się jakiekolwiek podrażnienie. Ponadto nie wolno aplikować olejków eterycznych bezpośrednio do wnętrza rany, chyba że odbędzie się wcześniejszą konsultację ze specjalistą, który potwierdzi bezpieczeństwo takiego działania.

Źródło: Medicalnewstoday.com

Przeczytaj również: Miód Manuka – naturalna alternatywa w leczeniu ran

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *