#DlaczegoRana Newsy

Dlaczego rana się sączy?

Wysięk to naturalne zjawisko, które towarzyszy każdej ranie, zarówno ostrej, jak i przewlekłej. Zapewnia prawidłowe środowisko gojenia, samooczyszczenie rany oraz dostarcza niezbędne składniki odżywcze, które wspierają regenerację tkanek. Zbyt duża ilość wysięku, a także zmiana jego zabarwienia, konsystencji i zapachu może jednak świadczyć o infekcji bakteryjnej. Jak poradzić sobie z wysiękiem?

Wysięk w prawidłowo gojącej się ranie charakteryzuje się rzadką konsystencją, przezroczystą barwą i bezwonnością. W płynie znajdują cię cenne składniki, które wspierają gojenie się rany i chronią ją przed infekcją bakteryjną, m.in. leukocyty, białka i składniki mineralne.

Jak pielęgnować ranę z wysiękiem?

Rany z wysiękiem wymagają szczególnej pielęgnacji. W praktyce klinicznej ilość wysięku kontroluje się za pomocą specjalistycznych opatrunków, np. hydrowłóknistych i piankowych, czy żeli hydrokoloidowych, które pochłaniają nadmiar płynu wydobywającego się z rany i skutecznie chronią miejsce zranienia przed czynnikami zewnętrznymi, np. zabrudzeniem. Opatrunki nie powinny wysuszać i zaklejać rany.

W leczeniu ran sączących się duże znaczenie ma także prawidłowe „zarządzanie” wysiękiem. Opatrunek powinien być zmieniany tak rzadko jak to możliwe, gdyż częste odsłanianie rany naraża ją na infekcję bakteryjną. Z drugiej strony nie należy dopuszczać do sytuacji, w której opatrunek traci swoje właściwości i nie wchłania wysięku, a wydzielina zalega pod opatrunkiem.

Ranę z wysiękiem należy regularnie oczyszczać pod bieżącą wodą lub solą fizjologiczną. Zaleca się także zdezynfekowanie rany za pomocą specjalistycznego preparatu bakteriobójczego. Ważne jest również, by pamiętać o tym, iż ran sączących się nie należy dotykać, polewać alkoholem, stosować maści z antybiotykiem i przebijać pęcherzy.

Zbyt duża ilość wysięku – co robić?

Zwiększona ilość wysięku z rany może świadczyć o postępującej kolonizacji tkanek przez drobnoustroje lub powikłanym procesie gojenia i wymaga pilnej konsultacji z lekarzem lub innym specjalistą. Nadmiar płynu wydobywającego się z rany wiąże się z częstszą zmianą opatrunków, zaburza proces gojenia i prowadzi do maceracji tkanek otaczających ranę. Zbyt wilgotna rana jest również idealnym środowiskiem do namnażania się drobnoustrojów i tworzenia się biofilmu.

W praktyce klinicznej zaleca się więc, by na rany z nadmiernym wysiękiem stosować opatrunki antybakteryjne. Ponadto istotne jest, by nadmiar wysięku regularnie odprowadzać z rany. W tym celu zaleca się korzystanie z opatrunków, które posiadają nie tylko zdolność do chłonięcia płynu z rany, ale także zatrzymywania go w swojej strukturze, a także przepuszczania powietrza do rany. W ten sposób wilgoć paruje na zewnątrz i nie ma potrzeby częstej zmiany opatrunków.

Zmiana konsystencji, koloru i zapachu wysięku – o czym świadczy?

Zbyt gęsty płyn wydobywający się z rany, jego nieprzyjemny zapach i zmiana zabarwienia mogą być powodem do niepokoju. Objawy te świadczą bowiem o stanie zapalnym (biała barwa wysięku), zakażeniu (biała lub zielona barwa), uszkodzeniu naczyń krwionośnych (czerwona barwa) lub powstawaniu tkanek martwiczych (żółtawa barwa).

W takim przypadku należy pilnie skontaktować się z lekarzem lub innym specjalistą. W praktyce klinicznej w razie infekcji zalecane jest stosowanie specjalistycznych środków i opatrunków, np. z zawartością srebra, a także antyseptyków.

Źródła: zagojeni.pl, help4skin.pl

 

Przeczytaj także: Dlaczego rana się rozchodzi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.