Naukowcy z Australii opracowali innowacyjny czujnik, który wbudowany w powierzchnię materacu analizuje ryzyko powstania odleżyn. Technologia monitoruje poruszanie się pacjenta, a także mierzy jego tętno i tempo oddychania. Eksperci podkreślają, że rozwiązanie to może nie tylko poprawić jakość życia pacjentów, ale także odciążyć personel medyczny.
U osób długotrwale leżących lub unieruchomionych mogą rozwinąć się odleżyny – owrzodzenia spowodowane przewlekłym uciskiem lub tarciem skóry. Odleżyny, zwłaszcza w poważnym stadium, mogą zagrażać zdrowiu lub życiu pacjenta, dlatego istotne jest zapobieganie ich rozwojowi poprzez profilaktykę, np. odpowiednią higienę i pielęgnację osoby chorej, a także korzystanie z materacy przeciwodleżynowych. Naukowcy z Uniwersytetu w Południowej Australii opracowali czujnik, który może zapobiegać powstawaniu odleżyn, wykorzystując rozproszone światło.
Innowacyjny czujnik może odciążyć personel medyczny
Innowacyjny czujnik opracowany przez zespół australijskich naukowców składa się cienkich włókien światłowodowych, które są umieszczone na powierzchni materaca. Za pomocą czujników klinicyści mogą sprawdzić, czy pacjent nie poruszał się przez długi czas oraz czy jest w łóżku, a także monitorować jego tętno i tempo oddychania. Personel medyczny może być zdalnie informowany o tym, jak często pacjent porusza się, co pozwoli na optymalne dostosowanie pozycji pacjenta.
Główny autor badań, dr Stephen Warren-Smith, podkreśla, że technologia ta może znacznie odciążyć personel medyczny w szpitalu od stałego monitorowania pacjentów pod kątem powstawania odleżyn. Jak dodaje ekspert – każdego roku w placówkach medycznych pacjenci doświadczają odleżyn i owrzodzeń, których gojenie jest czasochłonne, a ewentualne powikłania – obarczone nawet ryzykiem zgonu. Ponadto odleżyny powodują silny ból i obniżają jakość życia, zakłócając sen, wpływają na pogorszenie nastroju i wymagają rozpoczęcia rehabilitacji.
Źródło: unisa.edu.au