Autor: dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran
Skaleczenia i niewielkie rany wymagają prawidłowego zaopatrzenia podobnie jak wszystkie inne rodzaje ran. Kluczowe dla uniknięcia powikłań jest skuteczne oczyszczenie i odkażenie rany. Pomagają w tym specjalistyczne produkty dostosowane do potrzeb pacjentów.
W opracowaniach naukowych wiele uwagi poświęca się tematyce ran trudno gojących się, nie wolno jednak zapominać, że skaleczenia i rany powierzchowne czy rany pooperacyjne zabezpieczone szwami również zasługują zarówno na zainteresowanie badaczy, jak i na prawidłową, specjalistyczną opiekę z zastosowaniem odpowiednio dobranych produktów.
Jak zaopatrzyć skaleczenie i kiedy pójść z nim do lekarza?
Jako chirurdzy jesteśmy często pytani o to, jak należy prawidłowo zaopatrzyć skaleczenie czy niewielką ranę, w tym także ranę pooperacyjną, żeby uniknąć powikłań. Pacjenci często zgłaszają się również z wątpliwościami o to, do którego momentu można próbować leczyć zranienie bez konsultacji ze specjalistą, a kiedy powinien zobaczyć je lekarz.
Prawidłowe zaopatrzenie rany w warunkach domowych powinno obejmować dwie najważniejsze kwestie: oczyszczenie i odkażenie rany. Rana nieoczyszczona nie będzie się goiła prawidłowo. Ponadto ranę trzeba skutecznie odkazić, żeby zapobiec rozwojowi zakażenia.
Do prawidłowego przeprowadzenia oczyszczania i odkażania rany niezbędne są specjalistyczne preparaty, które mają działanie przeciwdrobnoustrojowe, a jednocześnie zapewniają ochronę miejsca, w którym doszło do przerwania ciągłości skóry, co przyśpieszy gojenie.
Poniżej zaprezentowany zostanie jeden z dostępnych i godnych polecenia modeli zaopatrywania rany – taki, który z całą pewnością nie przyniesie żadnych niekorzystnych skutków ubocznych, a w zdecydowanej większości przypadków pozwoli na ochronę przed powikłaniami i przyspieszenie gojenia.
Jak zadbać o higienę rany?
Pierwszym krokiem w opatrywaniu rany jest oczyszczenie, czyli usunięcie z jej powierzchni zabrudzeń. Można do tego celu użyć płynu zawierającego substancję antybakteryjną lub antyseptyku. Po oczyszczeniu rany z widocznych zabrudzeń należy przystąpić do odkażania. Na tym etapie można sięgnąć po lek, który ma potwierdzoną skuteczność przeciwdrobnoustrojową wobec bakterii, grzybów i wirusów. Udowodnione właściwości bójcze wobec drobnoustrojów mają m.in. preparaty, które zawierają połączenie oktenidyny i fenokysyetanolu, takie jak octenisept® spray. Warto pamiętać, że zastosowanie preparatu odkażającego ma istotne znaczenie zarówno w profilaktyce infekcji rany, jak i dla zapewnienia progresji gojenia. Rana nieodkażona na skutek namnażania się patogenów nie będzie się goiła.
Po oczyszczeniu i odkażeniu rany warto sięgnąć po produkt na bazie żelu z dodatkiem substancji przeciwdrobnoustrojowej, taki jak octenisept® żel, w którym zawarta jest oktenidyna w połączeniu z hydroksyetylocelulozą. Zastosowanie połączenia hydroksyetylocelulozy i oktenidyny wykazało w wielu badaniach pozytywny wpływ na proces leczenia ran: przyspieszenie gojenia, redukcję bólu, zapewnienie odpowiednich warunków gojenia rany, w tym ochronę przed zakażeniem. Badania wykazują także wpływ tego połączenia składników na optymalizację efektów estetycznych poprzez minimalizację ryzyka powstawania blizn przerostowych.
Jak przyspieszyć gojenie rany?
Specjalistyczne produkty do leczenia ran – co wybrać?
Nowe produkty w portfolio firmy schulke – octenisept® żel i octenisept® spray – ze względu na niezwykle obiecujące wyniki w obserwacjach klinicznych to dobry wybór do leczenia niewielkich ran i skaleczeń w warunkach domowych.
Produkt octenisept® żel wypełnia lukę w portfolio produktów na bazie oktenidyny. Jego pojawienie się na polskim rynku ma szansę zrewolucjonizować schemat postępowania ze skaleczeniami i niewielkimi ranami, w tym również ranami pooperacyjnymi, na jakie każdy z nas może być narażony w codziennym życiu. Zawarta w produkcie oktenidyna ma ugruntowane zastosowanie w leczeniu ran i potwierdzoną w wieloletniej praktyce klinicznej skuteczność i niezawodność. Pojawienie się octeniseptu® w postaci żelu to odpowiedź na oczekiwania zarówno profesjonalistów, jak i pacjentów.
Sprawdź więcej informacji na temat nowych produktów z rodziny octenisept®:
Artykuł powstał we współpracy z firmą schulke.