W IV edycji konferencji Forum Leczenia Ran Before, która odbyła się w dniach 14-17 października 2020 r. łącznie wzięło udział 3,2 tys. uczestników. To wirtualne spotkanie było przedsmakiem i okazją do zapoznania się z szeroką tematyką, która zostanie poruszona podczas największej stacjonarnej konferencji o leczeniu ran w Polsce, IV Forum Leczenia Ran w maju 2021 r. w Zakopanem (www.flr2021.pl).
Złotym sponsorem konferencji została firma PAUL HARTMANN Polska, Srebrnym Sponsorem – ConvaTec, natomiast Brązowym Sponsorem – Mölnlycke, Verco S.A., B.Braun i Schulke Polska Sp. z o. o.
Podczas czterech dni konferencji IV Forum Leczenia Ran BEFORE uczestnicy mieli szansę wziąć udział w wykładach, dyskusjach i warsztatach naszpikowanych zarówno wiedzą merytoryczną, jak również praktyczną. Podczas wydarzenia głos zabrali najwięksi eksperci w dziedzinie leczenia ran, zarówno z Polski, jak i zagranicy.
„Nie jest sztuką zastosować antyseptyk o najszerszym spektrum działania do każdego wskazania”
Podczas pierwszego dnia wydarzenia wystąpił m.in. prof. dr hab. n. med. Aleksander Sieroń, dr h.c. mult., konsultant krajowy w dziedzinie angiologii, prof. Hans Smola, prof. Axel Kramer oraz dr Arno Siponnen. W swoim wykładzie prof. Axel Kramer wyjaśnił, dlaczego należy być na bieżąco z najnowszą wiedzą medyczną, również pod względem stosowania nowoczesnych antyseptyków stosowanych w leczeniu ran.
– Nie jest sztuką zastosować antyseptyk o najszerszym spektrum działania do każdego wskazania. Pierwszym wyborem powinien być ten antyseptyk, który jest najbezpieczniejszy i zgodny ze wskazaniem – podkreślił prof. Kramer.
Tego dnia odbyła się również sesja poświęcona nowoczesnym rozwiązaniom w leczeniu ran, którą poprowadzili dr hab. n. med. Marek Kucharzewski oraz mgr Elżbieta Szkiler. Eksperci szczegółowo objaśnili słuchaczom procedury dotyczące postępowania z ranami trudno gojącymi się na podstawie wytycznych Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.
„Stosowanie aktualnych wytycznych jest tak bardzo istotne”
Jak zaznaczyła podczas swojego wykładu mgr Elżbieta Szkiler, „naszym zadaniem jako medyków jest prawidłowe działanie zgodne z wytycznymi. Postępowanie z raną to skomplikowana operacja”.
– Dla bezpieczeństwa pacjenta musimy wyznaczyć sobie ścisłe ramy tego, w jaki sposób, według jakich zasad i w jakich przedziałach czasowych postępować z raną. Należy pamiętać, że nieprawidłowe postępowanie z raną prowadzi do degeneracji tkanki, dlatego stosowanie aktualnych wytycznych jest tak bardzo istotne – dodała specjalistka leczenia ran.
W 2008 r. średni czas leczenia rany przewlekłej wynosił 10,25 miesiąca, dziś – nawet do 2 miesięcy
Drugi dzień IV FLR Before poświęcony został na omówienie problematyki owrzodzeń goleni na tle niewydolności żylnej, zespołu stopy cukrzycowej, leczenia ran chirurgicznych oraz oparzeń. Tego dnia, tj. we czwartek wśród ekspertów wystąpili m.in. prof. Zbigniew Rybak, prof. Grzegorz Oszkinis, prof. Marzenna Bartoszewicz, prof. Tomasz Banasiewicz oraz dr n. med. Grzegorz Krasowski.
Interdyscyplinarne grono prelegentów spowodowało, że uczestnicy mogli zapoznać się z procesem leczenia ran z różnych perspektyw, przedstawionych przez lekarzy różnych specjalności, pielęgniarki, mikrobiologa klinicznego, jak również diabetologa.
Podczas swojego wystąpienia dr n. med. Grzegorz Krasowski zwrócił uwagę na niebywały rozwój, jaki dokonał się w leczeniu ran na przestrzeni ostatnich 20 lat.
– W 2008 roku, kiedy z prof. Rybakiem analizowaliśmy epidemiologię występowania odleżyny, średni czas leczenia rany przewlekłej wynosił 10,25 miesiąca. W 2019 roku ten czas skrócił się już do 3,9 miesiąca, a przy zastosowaniu specjalistycznych opatrunków nawet do 2 miesięcy – powiedział dr Krasowski.
Rola żywienia w procesie gojenia ran
Trzeciego dnia na uczestników czekała ogromna dawka wiedzy dotyczącej roli żywienia w procesie gojenia ran, jak również zakażenia w ranie i tego jak skutecznie można z nim walczyć. Tego dnia odbyły się również warsztaty praktyczne, podczas których eksperci przekazali niezwykle cenne wskazówki o tym, jakich błędów nie popełniać w leczeniu ran, w jaki sposób pomóc pacjentom z owrzodzeniem żylnym czy też jak ważne jest prawidłowe oczyszczanie i zaopatrzenie rany głębokiej.
Podczas warsztatów praktycznych eksperci wytłumaczyli również jak postępować z raną zgodnie z najnowszymi wytycznymi, dlaczego tak ważne w leczeniu rany jest zastosowanie się do strategii T.I.M.E., a także jakie są najistotniejsze czynniki w leczeniu rany zakażonej.
„Choroba to stan wojny, którą toczy organizm”
Jak podkreślił w swoim wystąpieniu dr Grzegorz Krasowski, żywienie jest niestety doceniane w kilku dziedzinach, a jego potrzeby i możliwości wykorzystania można przełożyć na wszystkie dziedziny medycyny. „Każda choroba, niezależnie od przyczyny choroby, na którą pacjent choruje może być porównana do stanu wojny, którą toczy organizm”.
– Aby poradzić sobie z tego rodzaju wojną, musimy sobie zdać sprawę z faktu, że wojna niesie za sobą straty, zniszczenia i uszkodzenia. I tak samo właśnie jest w czasie trwania choroby. Dlatego, aby poradzić sobie z tą wojną, musimy przygotować dokładny plan, a następnie atakować wszystkimi posiadanymi przez nas siłami – dodał.
„Obniżenie poziomu białka w organizmie wiąże się z całym szeregiem poważnych powikłań”
Jak zwrócił uwagę podczas wykładu prof. Banasiewicz, monitorowanie stanu klinicznego pacjenta jest kluczowe, a obniżenie poziomu białka w organizmie wiąże się z całym szeregiem poważnych powikłań.
– Poprawa pojedynczych parametrów nie jest kluczem do sukcesu. Musimy nastawić się, aby cały czas traktować pacjenta z raną czy chorobą chirurgiczną, jako pacjenta, który będzie wymagał dobrego stanu odżywiania.
Ekspert dodał również, jak ważna jest profilaktyka w przypadku ran pooperacyjnych. „Fundamentem zabiegu operacyjnego jest prehabilitacja, czyli odpowiednie przygotowanie pacjenta. Przygotowanie do leczenia jest kluczowe. Zarówno przygotowanie pacjenta, ale również zespołu, który powinien brać udział w programach treningowych, takich jak właśnie szkolenia, konferencje, które służą aktualizacji danych” – podkreślił.
– My musimy się spotykać. Czeka nas wysyp trudnych ran (red. w związku z pandemią), a więc leczmy je efektywnie oraz róbmy wszystko, żeby do nich nie dopuścić. Tłumaczmy, edukujmy, postępujmy odpowiednio z raną i stosujmy jako jeden z elementów profilaktyki dobrze rozumiane żywienie.
„Leczenie żywieniowe odgrywa bardzo istotną rolę”
Swoją wiedzą w zakresie roli rozpoznania niedożywienia i powikłań po leczeniu żywieniowym podzieliła się pielęgniarka, mgr Zuzanna Konrady. Jak podkreśliła, leczenie żywieniowe odgrywa bardzo istotną rolę, ale musi ono być poprzedzone oceną stanu odżywienia oraz zapotrzebowania na składniki odżywcze.
– Niedożywienie ma wpływ na osłabienie czynności mięśni, spadek odporności, pojawiające się odleżyny, jak również wzrost występujących powikłań, wydłużenie się hospitalizacji i wzrost kosztów leczenia.
Specjalistka przytoczyła również słowa Sokratesa: „Człowiek nie żyje żeby jadł, ale je żeby żyć. Każdy gram, łyk ma znaczenie”. Jak dodała, szczególnie dla pacjenta, który jest obciążony klinicznie, często nie chce jeść, u którego występują zaburzenia związane z przełykaniem czy przyswajanie.
Panele dyskusyjne podczas 4. dnia IV FLR BEFORE
Podczas ostatniego dnia IV Forum Leczenia Ran BEFORE odbyły się trzy panele dyskusyjne, podczas których uczestnicy mieli możliwość zadawania pytań za pośrednictwem chatu. Swoją wiedzą tego dnia podzieli się m.in. prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz, dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, dr n. med. Grzegorz Krasowski oraz mgr Zuzanna Konrady, mgr Zuzanna Konrady, mgr Marta Leśnik, mgr Elżbieta Szkiler, mgr Anna Mirosz, mgr Bogumiła Aziewicz-Gabis.
Olbrzymie zainteresowanie wystawą firm w technologii 3D
Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość odwiedzenia wirtualnej interaktywnej wystawy firm, wykonanej w technologii 2D i 3D, gdzie istniała możliwość zadawania pytań w formie chatu bądź rozmowy wideo. Na aktywnych uczestników, którzy wzięli udział w konkursach organizowanych przez ekspertów czekały nagrody.
Przewodniczącym Komitetu Naukowego IV Forum Leczenia Ran Before jest dr hab. n. med. Marek Kucharzewski, Prezes Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran. Ponadto w skład Komitetu Naukowego wydarzenia weszli najlepsi eksperci w leczeniu ran w Polsce, m.in. dr hab. n. med. Anna Chrapusta, dr n. med. Grzegorz Krasowski, prof. Marzenna Bartoszewicz, prof. Zbigniew Rybak, mgr Anna Mirosz oraz mgr Zuzanna Konrady.
W kolejnych tygodniach na portalu ForumLeczeniaRan.pl zostaną opublikowane nagrania niektórych wykładów z tej wyjątkowej konferencji. Dziękujemy za tak niesamowitą frekwencję i do zobaczenia w maju w Zakopanem na IV Forum Leczenia Ran (www.flr2021.pl).
Przeczytaj także: Największa konferencja o leczeniu ran w Polsce – ponad 1000 osób na III Forum Leczenia Ran