Eksperci z USA opracowali klej tkankowy przeznaczony do zamykania ran chirurgicznych. Wynalazek posiada wysoką zdolność adhezji do tkanek, jest biokompatybilny, a także zapobiega powikłaniom pooperacyjnym i jest łatwy w użyciu.
Powikłania pooperacyjne, takie jak zrosty, krwawienie, zapalenie i infekcja, stanowią istotny problem dla systemu ochrony zdrowia. Negatywnie wpływają na jakość życia pacjenta, wydłużają okres hospitalizacji, powodują konieczność wykonania kolejnych operacji, a także generują dodatkowe koszty dla systemu ochrony zdrowia.
Eksperci podkreślają, że obecne produkty medyczne zapobiegające zrostom pooperacyjnym nie są do końca skuteczne. Przede wszystkim cechują się słabą przyczepnością do tkanek, są trudne w obsłudze i przygotowaniu. Dlatego tak ważne jest opracowanie produktu, który jednocześnie minimalizowałby ryzyko powikłań pooperacyjnych, a także był prosty i szybki w użyciu.
Czym są zrosty pooperacyjne?
Zrost to inaczej nieprawidłowe połączenie międzytkankowe, powstałe wskutek operacji. Przyczyną tego powikłania jest rozcięcie lub podrażnienie otrzewnej (błony wyścielającej wnętrze jamy brzusznej oraz miednicy i pokrywającej położone w nich narządy). Zrost charakteryzuje się występowaniem zgrubiałej tkanki, która powoduje dolegliwości bólowe, uczucie ciągnięcia, dyskomfort w czasie poruszania się.
Zrost jest jednym z najczęstszych powikłań pooperacyjnych, a na jego powstanie narażone są wszystkie osoby poddawane zabiegom chirurgicznym w obrębie miednicy i jamy brzusznej. Zrosty prowadzą do wielu powikłań, np. niepłodności, niedrożności jelit, przewlekłego bólu macicy.
Leczenie zrostów polega na otwarciu otrzewnej i usunięciu zrostu. Zabieg ten zazwyczaj jest skuteczny, jednak niesie za sobą ryzyko powstania kolejnych zrostów, ze względu na ponowne uszkodzenie tkanek. Problemowi temu można jednak zapobiegać poprzez staranne przestrzeganie techniki operacyjnej przy użyciu zasad mikrochirurgii. Możliwość wystąpienia zarostu ogranicza również stosowanie laparoskopii, gdyż metody endoskopowe ograniczają ingerencję w tkanki.
Klej tkankowy całkowicie zapobiega powstawaniu zrostów
Naukowcy z firm NIMS w USA opracowali jednostrzykawkowy klej tkankowy, który posiada zdolność przechodzenia do stanu zol-żel. Proces ten polega na odnawianiu przygotowanego wcześniej zolu wodorotlenku danego materiału (układu koloidalnego, w którym faza rozproszona jest ciałem stałym, a faza rozpraszająca-cieczą), prowadząc do zmiany zolu w żel. Głównym składnikiem kleju jest żelatyna pochodząca ze ścięgien świń. Preparat pod wpływem temperatury organizmu zmienia się w stabilny żel i silnie wiąże się z tkankami. Po czasie produkt zostaje wchłonięty przez organizm i zapobiega powstawaniu zrostów pooperacyjnych.
Badania na zwierzętach wykazały, że zastosowanie innowacyjnego kleju całkowicie zapobiegło powstawaniu zrostów. Zespół naukowców planuje przeprowadzenie badań przedklinicznych i testów bezpieczeństwa biologicznego w celu wdrożenia kleju do praktyki klinicznej.
Źródło: sciencedaily.com
Przeczytaj także: Nowa metoda zapobiegania zrostom pooperacyjnym