Podczas konferencji naukowej IV Forum Leczenia Ran w Zakopanem prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz w rozmowie z FLR podkreślił, że w nowoczesnej chirurgii profilaktyka powinna być standardem. „Nie można skupiać się jedynie na ranie, do pacjenta trzeba podejść całościowo” – zaznaczył ekspert.
Po raz pierwszy od początku pandemii COVID-19 konferencja naukowo-szkoleniowa Forum Leczenia Ran odbyła się w formie stacjonarnej. Wydarzenie zgromadziło bardzo liczną publiczność. „Tutaj przyjeżdżają ludzie, którzy poszukują wiedzy” – oświadczył prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz. Zdaniem eksperta konferencje stacjonarne są wspaniałą okazją do wymiany doświadczeń między przedstawicielami różnych zawodów medycznych i promowania nowych strategii leczenia.
W trakcie wywiadu dla FLR prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz zaznaczył, że poważnym problemem polskiej ochrony zdrowia jest niedofinansowywanie leczenia. Ekspert zauważył, że ogromne nakłady finansowe są obecnie przeznaczane na świadczenia emerytalne, rentowe i chorobowe. Tymczasem według prof. dr hab. n. med. Tomasza Banasiewicza konieczne jest zainwestowanie w system skutecznej profilaktyki.
– Po jakimś czasie mielibyśmy olbrzymie oszczędności systemowe – zapewnił specjalista. Podkreślił jednocześnie, że profilaktyka odgrywa kluczową rolę w skutecznym leczeniu ran. „Należy poszukiwać odwracalnych czynników zakażenia miejsca operowanego oraz zaburzeń gojenia” – wyjaśnił i zwrócił uwagę, że w trakcie leczenia bardzo ważny jest także poziom zaangażowania samego pacjenta oraz jego bliskich.
– To pacjent jest osobą chorą, więc to pacjent musi chcieć wyzdrowieć. My możemy mu pomagać – podsumował.
Prof. dr hab. n. med. Tomasz Banasiewicz jest kierownikiem Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Endokrynologicznej i Onkologii Gastroenterologicznej Uniwersytetu Medycznego im K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest także członkiem Zarządu Stowarzyszenia Naukowego Leczenia Ran.
IV Forum Leczenia Ran odbyło się w dniach 2-4 września 2021 r. w Hotelu Mercure Kasprowy w Zakopanem. Konferencja, mimo pandemii, po raz kolejny osiągnęła sukces. Wydarzenie zgromadziło ponad 800 uczestników, którzy mieli okazję posłuchać wykładów prowadzonych przez wybitnych ekspertów ze świata medycyny, wziąć udział w dynamicznych dyskusjach, a także nabyć praktycznych umiejętności podczas sesji warsztatowych.