Egzema skóry dotyczy od 10 do nawet 20 proc. populacji we wszystkich krajach Europy. Tymczasem leczenie tego schorzenia nie zawsze przynosi efekty, dlatego wciąż prowadzone są badania nad nowymi terapiami. W kilku krajach Polski ruszają właśnie badania kliniczne prowadzone przez Sieć Ośrodków Klinicznych Pratia.
Badania kliniczne, które mają służyć znalezieniu skutecznej metody leczenia egzemy skórnej, będą realizowane w Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach i Krakowie.
Kto może wziąć udział w badaniach?
Na rynku dostępne są leki, które pozwalają kontrolować i łagodzić objawy egzemy skórnej. Terapia standardowa obejmuje takie grupy leków, jak przeciwhistaminowe, kremy do stosowania miejscowego z kortykosteroidami, emolienty, antybiotyki lub leki przeciwgrzybicze oraz terapia światłem UV.
Niestety dostępne na rynku terapie nie pomagają wszystkim pacjentom, zwłaszcza w dłuższym okresie. Badania kliniczne prowadzone przez Pratię są bezpłatne i oferowane osobom po 18. roku życia, ze zdiagnozowaną egzemą dłoni i udokumentowanym niepowodzeniem w leczeniu glikokortykosteroidami (podawanymi miejscowo lub przeciwwskazania do ich stosowania). W badaniu mogą wziąć udział pacjenci, u których choroba utrzymuje się co najmniej 3 miesiące lub powraca przynajmniej dwa razy do roku. Jak zapewnia Pratia, każdy pacjent biorący udział w badaniach klinicznych ma zagwarantowany dostęp do lekarzy dermatologów bez kolejek oraz możliwość wykonania testów alergicznych.
Czym jest egzema skórna i jak się objawia?
Lek. dermatolog Kamila Płaczek z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu wyjaśnia, że egzema jest chorobą o podłożu zapalnym. Najczęściej objawia się występowaniem rumieniowych, swędzących zmian zapalnych zlokalizowanych na skórze dłoni. Zmiany skórne początkowo pojawiają się w postaci pęcherzyków, nadżerek, ale w późniejszej fazie może dochodzić do obrzęku skóry oraz zliszajowacenia. Wyprysk kontaktowy powstaje po kontakcie z alergenem, np. biżuterią, kosmetykiem czy środkiem dezynfekującym.
– Egzema to grupa alergicznych lub niealergicznych chorób skóry, która ma podłoże zapalne, do najczęściej występujących rodzajów można zaliczyć wyprysk i atopowe zapalenie skóry. Egzema jest chorobą przewlekłą, ale nie jest chorobą zakaźną i w żaden sposób kontakt z osobą chorą na wyprysk nie jest obarczony ryzykiem – dodaje ekspertka.
AZS jako jedna z wielu form egzemy
Atopowe zapalenie skóry (AZS) manifestuje się występowaniem zaczerwienienia, opuchniętymi plamami na skórze, grudkami, plamami z białymi lub żółtawymi łuskami czy strupami, pęcherzykami i sączącymi się ranami, które z czasem zamieniają się w suchą i pogrubiałą skórę.
AZS nie jest zaraźliwe i nie zagraża życiu, jednak powoduje dyskomfort i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Za przyczynę powstawania atopowego zapalenia skóry uważa się interakcję pomiędzy genami odpowiedzialnymi za wrodzoną podatność, środowisko osobnicze, czynniki zakaźne, zaburzenia funkcjonowania bariery skórnej i odpowiedź immunologiczną. Wśród przyczyn choroby często wymienia się również zaburzenia układu hormonalnego, reakcje alergiczne na czynniki wywołujące infekcje grzybicze i bakteryjne, alergię na chemię gospodarczą i alergię pokarmową, stosowanie niektórych leków, roztocza kurzu domowego lub alergeny zwierzęce, nadwrażliwość na niektóre metale, stres, zimno.
Źródło: PAP