Badania naukowe Leczenie ran Newsy Obok slidera

Badania: ekstrakt z dzikich jagód może wspierać gojenie się ran

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Naukowcy z University of Maine odkryli, że ekstrakt fenolowy z dzikich jagód poprawia unaczynienie i migrację komórek w ranie, przez co skutecznie promuje gojenie. Metoda opracowywana przez badaczy może mieć szczególne znaczenie w leczeniu ran trudno gojących się – zespołu stopy cukrzycowej, oparzeń czy odleżyn.

Fenole to organiczne związki chemiczne posiadające przynajmniej jedną grupę hydroksylową połączoną bezpośrednio z atomem węgla. Związki fenolowe naturalnie występują np. w liściach, łodygach, nasionach i owocach – np. w dzikich jagodach. Fenole działają jako przeciwutleniacze, zapobiegając lub odwracając uszkodzenia komórek.

Ekstrakt z jagód wpływa na lepszą migrację komórek i szybsze zamknięcie się rany

Naukowcy przeprowadzili badania na modelach zwierzęcych, by ocenić skuteczność nowej metody leczenia ran. Ekstrakt z dzikich jagód w formie żelu został podany szczurom w miejsce urazu. W porównaniu ze zwierzętami, które nie otrzymały ekstraktu fenolowego z dzikich jagód, u szczurów, które poddano eksperymentalnej terapii, zaobserwowano lepszą migrację komórek śródbłonka w miejsce rany, a także o 12 proc. szybsze zamknięcie się rany. Ponadto eksperci dostrzegli również lepszą regenerację skóry oraz zmniejszenie stanów zapalnych. Naukowcy podkreślają, że innowacyjny produkt nie wiąże się ze skutkami ubocznymi, a jego aplikacja jest bardzo łatwa.

Tolu Esther Adekeye, pierwsza autorka badania, podkreśla, że dzikie jagody mają potencjał w leczeniu ran – wpływają na większą migrację komórek, tworzenie się nowych naczyń krwionośnych (angiogenezę)  i unaczynienie, co znacznie przyspiesza gojenie się ran. Ekspertka wskazuje, że rozwiązanie może mieć szczególne znaczenie w przypadku chorych z ranami trudno gojącymi się, takimi jak zespół stopy cukrzycowej, oparzenia czy odleżyny, gdzie niejednokrotnie dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych. Z kolei zmniejszone unaczynienie w tego typu ranach wpływa na spowolnione gojenie. Eksperci planują rozpoczęcie badań klinicznych, by sprawdzić skuteczność i bezpieczeństwo produktu.

Nowa metoda może wpłynąć na zmniejszenie kosztów opieki zdrowotnej

Dr Dorothy Klimis-Zacas, która kieruje badaniami, zaznacza, że odkrycie może również wpłynąć na zmniejszenie powikłań ran i liczbę amputacji oraz hospitalizacji, co w konsekwencji zmniejszy koszty opieki zdrowotnej. Ekspertka dodała, że produkt cechuje również niski koszt, ponieważ pozyskiwany jest on z naturalnych składników.

Badania naukowców zostaną zaprezentowane na spotkaniu American Physiological Society (APS) w Filadelfii. Podczas wydarzenia, w którym udział bierze pięć towarzystw naukowych z USA, prezentowane są najnowsze badania w dziedzinie anatomii, biochemii, biologii molekularnej, patologii badawczej, farmakologii i fizjologii. 

Źródła: medicalxpress.com, naukowiec.org, zmescience.com, nutraingredients-usa.com

 

Przeczytaj także: Badanie: białko P53 ma kluczową funkcję w gojeniu ran

Biblioteka Faktów

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Leczenia Ran”:

Rany pourazowe w przebiegu wynaczynienia podpaznokciowego u pacjentów podologicznych. Opis przypadków

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *