Ostuda, inaczej melasma, jest zmianą skórną wywołaną przez słońce. Zwykle przejawia się zmianą zabarwienia skóry. Melasma najczęściej występuje u kobiet powyżej 30 r.ż. Problem dotyczy ok. 1,5-33% populacji.
Ostuda – charakterystyka
Melasma charakteryzuje się nieregularnymi jasnobrązowymi, brązowymi lub szarymi przebarwieniami skóry. Najczęściej przebarwienia są płaskie. Zmiana spowodowana jest wzmożonym wytwarzaniem melaniny w miejscach, które wystawiane są na działanie promieni słonecznych. Plamy najczęściej umiejscowione są na twarzy i grzbietowej części przedramion. Zmiany najczęściej umiejscowione są po jednej stronie twarzy, aczkolwiek niekiedy mogą pojawić się obustronnie.
Ostuda – przyczyny
Najczęstszą przyczyną powstania ostudy jest ekspozycja na promieniowanie UV. Ponadto warto zaznaczyć, że zmiany na skórze mogą pojawić się w czasie trwania ciąży, jak również podczas stosowania doustnej antykoncepcji. Eksperci potwierdzają także wpływ hormonów na wystąpienie ostudy u chorych z guzami jajnika. Często choroba pojawia się u osób posiadających ciemniejszą karnację. Ponadto schorzenie może dotykać osób ze stanem obniżonej odporności, np. w przebiegu różnych chorób, takich jak: AIDS, cukrzyca lub choroby onkologiczne. Ponadto wpływ na powstanie znamion ma także genetyka.
Warto również zaznaczyć, że niektóre składniki kosmetyków, takie jak salicylany czy cytryniany, mogą powodować powstanie ostudy. Przebarwienia na skórze mogą spowodować też popularne zioła, np. dziurawiec lub nagietek.
Ostuda – diagnostyka
W przypadku pojawienia się objawów wskazujących na ostudę, należy zgłosić się do dermatologa. Rozpoznanie ostudy nie jest trudne, ze względu na charakterystyczne przebarwiania. W celu diagnostyki lekarz może użyć lampy Wooda. Dzięki temu urządzeniu specjalista jest w stanie ocenić głębokość zmian. Jeśli zajdzie taka konieczność wykonuję się dermatoskopię, aby ocenić ryzyko wystąpienia nowotworu. Badanie jest bezbolesne.
Ostuda – leczenie
Do leczenia melasmy wykorzystuje się leki depigmentujące, peelingi chemiczne oraz fototerapię i laseroterapię. Do metod usuwania ostudy należą również między innymi: zabiegi złuszczające wykorzystujące różnego rodzaju substancje chemiczne, takie jak kwasy lub kuracje z retinolem czy pochodnymi witaminy A. Ponadto można wykorzystać zabiegi, takie jak: mikrodermabrazja i dermabrazja. W leczeniu można również przeprowadzić zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego.
W przypadku ostudy bardzo ważna jest profilaktyka. Przede wszystkim stosowanie preparatów z filtrem ochronnym UV. Należy prawidłowo aplikować kremy, czyli nakładać odpowiednią ilość preparatu oraz powtarzać tę czynność odpowiednio często w przypadku dużego nasłonecznia. Warto również zaznaczyć, że ostuda towarzysząca ciąży zwykle blednie tuż po porodzie. W przypadku kobiet, które stosują antykoncepcję hormonalną, należy zwrócić uwagę na stosowaną fotoprotekcję.
Źródło: mp.pl, gemini.pl