Wsparcie w leczeniu ran przyda się nie tylko w przypadku ran trudno gojących się, które charakteryzują się długim okresem gojenia. Jak zaopatrzyć ranę i jak o nią dbać, aby przyspieszyć proces gojenia przy takich uszkodzeniach skóry jak drobne skaleczenia, zadrapania, zanokcice, otarcia czy pęknięcia naskórka?
Tego rodzaju uszkodzenia zaliczane są do ran ostrych, które goją się w czasie do 8 tygodni. Dopóki nie wystąpią podczas gojenia czynniki, które mogą zaburzyć ten proces, dopóty taka rana ma szansę na wygojenie.
Jak wstępnie zaopatrzyć ranę?
W początkowym procesie zaopatrywania rany ważne jest, aby zabezpieczyć miejsce zranienia przed zabrudzeniem i kontaktem z drobnoustrojami. W przypadku krwawienia z rany, w miejscu wypływu należy zastosować opatrunek uciskowy w postaci np. gazy owiniętej bandażem elastycznym czy plastrem. Istotną kwestią jest fakt, że tego rodzaju opasek nie wolno zakładać powyżej lub poniżej zranienia.
Pomimo tego, że drobne rany, jak skaleczenia czy pęknięcia naskórka nie są tak narażone na zakażenie czy upośledzenie gojenia jak rany przewlekłe, stwarzają one dyskomfort w życiu codziennym. Dlatego aby zarówno przyspieszyć gojenie rany, jak i zadziałać przeciwbakteryjnie warto zastosować maść SutriHeal Forte 5%. Dzięki naturalnej substancji maść ułatwia proces wtórnego nabłonkowania. Działa przeciwdrobnoustrojowo, wykazuje działanie na bakterie i niektóre grzyby, w tym drożdże. Maść jest skuteczna w stosunku do dużej grupy mikroorganizmów, w tym odpornych gatunków, takich jak m.in. MRSA oraz mikroorganizmów tworzących biofilm. Dodatkowo wykazuje działanie przeciwzapalne i stymuluje powstawanie naskórka. Tworzy cienką neutralną warstwę ochronną na ranie, dzięki czemu przyspiesza jej gojenie.
Co to jest rychłozrost?
Rany czyste, które charakteryzują się równymi brzegami lub zostały właściwie opracowane chirurgicznie po pierwotnym zamknięciu goją się właśnie poprzez rychłozrost. Z łac. per primam intentionem to gojenie pierwotne, które polega na sklejeniu się brzegów rany i odtworzeniu się ciągłości skóry. Ostatnim elementem tego rodzaju gojenia jest powstanie linijnej blizny.
Warto pamiętać o tym, że każda rana, zarówno drobne skaleczenie, jak i pęknięcie naskórka powinna zostać opatrzona, aby zachować w jak najwyższym stopniu jałowość okolicy uszkodzonej skóry. Tego rodzaju rany zazwyczaj nie wymagają zastosowania specjalistycznych opatrunków. Jednak, aby uniknąć zakażenia, konieczne jest jej oczyszczenie (sprawdź: SutriSept).
W przypadku skaleczeń, otarć naskórka czy innych ranek, które nie krwawią nie stosuje się plastrów. Natomiast w przypadku głębszych, krwawiących uszkodzeń skóry należy zastosować jałowy opatrunek lub bandaż.
Zastosowanie maści SutriHeal 5% jest w pełni bezpieczne w przypadku każdego rodzaju ran. Dzięki temu, że nie zawiera antybiotyku, można ją stosować bezpośrednio na ranę. Co również ważne, wykazuje szerokie spektrum działania w przypadku kontaktu z takimi patogenami, jak bakterie czy grzyby. Sprawdzi się w przypadku skaleczeń, zadrapań, zanokcic, otarć i pęknięć naskórka, znacznie przyspieszając gojenie.
Artykuł powstał we współpracy z firmą Verco S.A.
Źródła: Głuszek S., Chirurgia. Podstawy, Wydanie II uaktualnione i rozszerzone, Warszawa 2019, s. 12-13, materiały edukacyjne Verco S.A..
Przeczytaj także: