Zmiany na stopach mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem

Ten tekst przeczytasz w 2 min.

Jak zaobserwowali hiszpańscy i włoscy lekarze, ciemnofioletowe zmiany na stopach, wyglądem przypominające zmiany towarzyszące ospie wietrznej, odrze czy odmrożeniom mogą wskazywać na zakażenie COVID-19.

Zmiany na stopach mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem

Zmiany o charakterze ciemnych ran lub wybroczyn na stopach odnotowano przede wszystkim u dzieci i młodzieży w Hiszpanii, Włoszech i Francji, m.in. u 13-letniego chłopca z Włoch, u którego zmiana początkowo przypominała ranę po ugryzieniu pająka. Po rozwinięciu zmian, chłopiec trafił do szpitala. Wówczas po dwóch dniach wystąpiła u niego gorączka, bóle mięśni, ból głowy, jak również uporczywe swędzenie i pieczenie stóp. U chłopca nie wykonano wówczas testu na koronawirusa.

U 1/5 pacjentów we Włoskich szpitalach wystąpiły nietypowe zmiany dermatologiczne

Jednak jak wynika z raportu dotyczącego zmian u dzieci z objawami COVID-19, który ukazał się pięć tygodni po wystąpieniu pierwszego przypadku we Włoszech, obecnie co piąty pacjent we włoskich szpitalach ma nietypowy stan dermatologiczny.

Jak potwierdził dermatolog dziecięcy z Bari, Mazzotta Troccoli, objaw ten staje się coraz bardziej powszechny we Włoszech.

– Jeśli dalsze obserwacje i dane laboratoryjne potwierdzą, że mamy do czynienia z klinicznym objawem Covid-19, ten objaw dermatologiczny może być przydatny do identyfikacji dzieci i młodzieży z potencjalnymi źródłami dalszej infekcji.

Jakie mogą wystąpić nietypowe objawy zakażenia koronawirusem?

Do głównych objawów COVID-19 zalicza się wysoką gorączkę, uporczywy kaszel oraz duszność. Jednak zdarza się, że choroba daje również inne symptomy, takie jak m.in. biegunkę, ból jąder czy utratę smaku i węchu. Głos w sprawie związku zmian na stopach z zakażeniem zabrała Hiszpańska Rada Naukowa:

– Liczne przypadki obserwowane są w różnych krajach: we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii. Te same objawy są coraz częściej wykrywane u pacjentów z Covid-19, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, chociaż niektóre przypadki wykryto również u dorosłych. Są to zmiany w kolorze fioletowym, które zwykle pojawiają się wokół palców i goją się bez pozostawiania śladów na skórze.

Jak uspokaja Rada, biorąc pod uwagę łagodny charakter zmian należy monitorować pojawienie się innych objawów klinicznych charakterystycznych dla COVID-19, takich jak gorączkę, kaszel czy niewydolność oddechową.

Osoby, u których wystąpiły rany na nogach powinny się izolować

Według ekspertów z Hiszpańskiej Rady, ​​każdy, kto ma rany na nogach, powinien się izolować, tak samo jak osoby, u których wystąpiły typowe objawy zakażenia koronawirusem. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinny zostać poddani kwarantannie. Jeżeli zmiany dermatologiczne są łagodne, eksperci nie zalecają osobistych wizyt w przychodniach czy szpitalach, w celu konsultacji.

Jak zaznaczył dr Randy Jacobs, asystent profesora dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, chorobie COVID-19 mogą towarzyszyć również symptomy niedrożności małych naczyń krwionośnych.

Źródło: zdrowie.wprost.pl, metro.co.uk

Przeczytaj także: Ziarniniak grzybiasty – objawy, diagnostyka, leczenie

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:

Rola azytromycyny w bakteryjnych zakażeniach górnych dróg oddechowych u dzieci

Dodaj komentarz