Jak zaobserwowali hiszpańscy i włoscy lekarze, ciemnofioletowe zmiany na stopach, wyglądem przypominające zmiany towarzyszące ospie wietrznej, odrze czy odmrożeniom mogą wskazywać na zakażenie COVID-19.

Zmiany o charakterze ciemnych ran lub wybroczyn na stopach odnotowano przede wszystkim u dzieci i młodzieży w Hiszpanii, Włoszech i Francji, m.in. u 13-letniego chłopca z Włoch, u którego zmiana początkowo przypominała ranę po ugryzieniu pająka. Po rozwinięciu zmian, chłopiec trafił do szpitala. Wówczas po dwóch dniach wystąpiła u niego gorączka, bóle mięśni, ból głowy, jak również uporczywe swędzenie i pieczenie stóp. U chłopca nie wykonano wówczas testu na koronawirusa.
U 1/5 pacjentów we Włoskich szpitalach wystąpiły nietypowe zmiany dermatologiczne
Jednak jak wynika z raportu dotyczącego zmian u dzieci z objawami COVID-19, który ukazał się pięć tygodni po wystąpieniu pierwszego przypadku we Włoszech, obecnie co piąty pacjent we włoskich szpitalach ma nietypowy stan dermatologiczny.
Jak potwierdził dermatolog dziecięcy z Bari, Mazzotta Troccoli, objaw ten staje się coraz bardziej powszechny we Włoszech.
– Jeśli dalsze obserwacje i dane laboratoryjne potwierdzą, że mamy do czynienia z klinicznym objawem Covid-19, ten objaw dermatologiczny może być przydatny do identyfikacji dzieci i młodzieży z potencjalnymi źródłami dalszej infekcji.
Jakie mogą wystąpić nietypowe objawy zakażenia koronawirusem?
Do głównych objawów COVID-19 zalicza się wysoką gorączkę, uporczywy kaszel oraz duszność. Jednak zdarza się, że choroba daje również inne symptomy, takie jak m.in. biegunkę, ból jąder czy utratę smaku i węchu. Głos w sprawie związku zmian na stopach z zakażeniem zabrała Hiszpańska Rada Naukowa:
– Liczne przypadki obserwowane są w różnych krajach: we Włoszech, we Francji, w Hiszpanii. Te same objawy są coraz częściej wykrywane u pacjentów z Covid-19, zwłaszcza u dzieci i młodzieży, chociaż niektóre przypadki wykryto również u dorosłych. Są to zmiany w kolorze fioletowym, które zwykle pojawiają się wokół palców i goją się bez pozostawiania śladów na skórze.
Jak uspokaja Rada, biorąc pod uwagę łagodny charakter zmian należy monitorować pojawienie się innych objawów klinicznych charakterystycznych dla COVID-19, takich jak gorączkę, kaszel czy niewydolność oddechową.
Osoby, u których wystąpiły rany na nogach powinny się izolować
Według ekspertów z Hiszpańskiej Rady, każdy, kto ma rany na nogach, powinien się izolować, tak samo jak osoby, u których wystąpiły typowe objawy zakażenia koronawirusem. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinny zostać poddani kwarantannie. Jeżeli zmiany dermatologiczne są łagodne, eksperci nie zalecają osobistych wizyt w przychodniach czy szpitalach, w celu konsultacji.
Jak zaznaczył dr Randy Jacobs, asystent profesora dermatologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, chorobie COVID-19 mogą towarzyszyć również symptomy niedrożności małych naczyń krwionośnych.
Źródło: zdrowie.wprost.pl, metro.co.uk
Przeczytaj także: Ziarniniak grzybiasty – objawy, diagnostyka, leczenie
Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Zakażeń”:
Rola azytromycyny w bakteryjnych zakażeniach górnych dróg oddechowych u dzieci