Dr Gadi Borkow podczas VI Forum Leczenia Ran opowiedział o tym, jak powstały nowoczesne opatrunki z miedzią, jaką obecnie pełnią funkcję i w leczeniu jakich ran można je wykorzystywać. Specjalista przyznał również, że konferencje, takie jak VI Forum Leczenia Ran stwarzają idealne miejsce do dzielenia się swoją wiedzą i nowymi odkryciami.
Niesamowite właściwości miedzi
Dr Borkow opowiedział, gdzie po raz pierwszy wykorzystał miedź i jakie przyniosła rezultaty.
– Właściwie pierwsze prowadzone eksperymenty dotyczyły wykorzystania skarpet z miedzią w leczeniu grzybicy stóp. Skarpety te eliminowały grzyby powodujące grzybicę. Ponadto niektórzy pacjenci obciążeni cukrzycą cierpią z powodu ran cukrzycowych. Kiedy zaobserwowaliśmy, że niewielkie rany u tych pacjentów goiły się dzięki użyciu skarpet, zrozumieliśmy, że warto zbadać tę metodę – wytłumaczył Gadi Borkow, PhD, Biochemistry (Israel), twórca innowacyjnego opatrunku z miedzią.
Miedź znalazła swoje zastosowanie w dziedzinie leczenia ran ze względu na swoje określone cechy.
– Po pierwsze, ma bardzo szerokie spektrum działania biobójczego wobec drobnoustrojów opornych na antybiotyki, bakterii, grzybów i wirusów. Po drugie, miedź bierze udział w procesach biologicznych na każdym etapie gojenia ran. Opatrunki z miedzią stymulują procesy gojenia, stąd wynikają doskonałe rezultaty ich wykorzystania – opowiedział dr Gadi Borkow.
VI Forum Leczenia Ran odbyło się w dniach 21–23 września 2023 r. w Hotelu Bachleda Kasprowy w Zakopanem, tym razem pod hasłem „Leczenie ran – holistycznie, praktycznie, skutecznie”. Konferencja po raz kolejny powtórzyła swój sukces – przyjechało na nią ponad 1100 osób z całej Polski, a także z zagranicy. Podczas tego wydarzenia uczestnicy mieli okazję wziąć udział w inspirujących warsztatach, wykładach i dyskusjach.