Newsy Obok slidera Pielęgnacja

Jak dbać o ranę po usunięciu znamienia?

Rany po usunięciu znamienia różnią się od siebie w zależności od metody stosowanej w trakcie zabiegu. Rany powstałe po zabiegu chirurgicznym są z reguły większe niż przy laserowym usuwaniu znamienia, dłużej się goją i wymagają od pacjenta większej dbałości.

Choć rany po usunięciu znamion są zazwyczaj niewielkie, to nie można ich zaniedbywać. Każde przerwanie ciągłości skóry niesie ze sobą ryzyko rozwoju zakażenia, jeżeli rana nie będzie odpowiednio pielęgnowana.

Jak dbać o ranę po chirurgicznym usunięciu znamienia?

W przypadku ran po chirurgicznym usunięciu znamienia należy pamiętać, że do czasu zdjęcia szwów nie zaleca się kąpieli w wannie. W tym czasie lepiej jest korzystać z prysznica. Ranę należy też chronić przed ekspozycją na promienie słoneczne.

Do czasu zagojenia się rany i zdjęcia szwów nie zaleca się wykonywania gwałtownych ruchów i naciągania skóry, aby rana się nie otworzyła. Na czas rekonwalescencji najlepiej jest też zrezygnować z aktywności fizycznej. Zewnętrzna część rany po zabiegu chirurgicznym goi się zazwyczaj około 2 tygodnie.

Aby utrzymać odpowiednią higienę w ranie, zaleca się stosowanie soli fizjologicznej przy przemywaniu oraz środków dezynfekujących, które zapobiegają powstawaniu zakażeń. Przemywanie i dezynfekcja rany powinny mieć miejsce przy każdej zmianie opatrunku na nowy. Jeżeli rana goi się prawidłowo i nie pojawiają się objawy wskazujące na rozwój zakażenia, nie jest konieczne stosowanie specjalistycznych opatrunków.

Jak dbać o bliznę po chirurgicznym usunięciu znamienia?

Powstanie blizny nie oznacza, że proces gojenia całej rany został zakończony. Głębsze warstwy skóry do pełnej odbudowy potrzebują nawet kilka miesięcy. Żeby wspomóc proces gojenia, zaleca się stosowanie maści pielęgnacyjnych z alantoiną lub heparyną. Można też stosować specjalne plastry na blizny, maści lub kremy, które przyspieszają gojenie się głębszych warstw skóry.

Jak dbać o ranę po laserowym usunięciu znamienia?

Niektóre ze znamion mogą być usuwane przy użyciu lasera. Przy zastosowaniu tej metody nie zakłada się szwów, a w miejscu dawnego znamienia tworzy się nieduży strupek. W przypadku niewielkich zmian nie trzeba stosować opatrunków, natomiast jeżeli rana jest większa, zaleca się jałowe opatrunki przepuszczające powietrze. O tym, czy stosowanie opatrunku jest konieczne, decyduje lekarz. Miejsce po zabiegu powinno być delikatnie przemywane pod bieżącą wodą i dezynfekowane preparatem dobranym przez lekarza.

Proces gojenia rany po zabiegu laserowym trwa zazwyczaj około 4 tygodnie. Przez ten czas nie zaleca się wystawiania rany na promienie UV, używania wokół rany kosmetyków i nakładania makijażu (jeżeli strupek jest na twarzy), a także długiego moczenia miejsca po zabiegu.

Źródło: akademiaczerniaka.pl

 

Przeczytaj także: Jak pozbyć się zanokcicy? Wywiad z podologiem

Przeczytaj bezpłatnie pokrewny artykuł w czasopiśmie „Forum Leczenia Ran”:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.